Sprawdź, gdzie jest burza

Aktualizacja:
Autor:
anw,
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W czwartek wyładowania atmosferyczne od godzin porannych pojawiają się na północy kraju. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Nad północną Polską, w umiarkowanie chłodnym powietrzu polarnym, przemieszczają się dwa umiarkowanie aktywne fronty atmosferyczne - poinformowała w czwartek około godziny 19.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że rozwijają się na nich chmury kłębiaste, miejscami burzowe cumulonimbusy i grzmi. 

Gdzie jest burza

Burze występują w województwie podlaskim w rejonie Sokółki i zmierzają na wschód w kierunku granicy.

Zjawiska są słabe i umiarkowane, towarzyszą im opady deszczu do 10-15 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw, ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości