Gdzie jest burza. Wieczór głośny od grzmotów

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? Wyładowania atmosferyczne pojawiają się nad Polską w środę. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz wiatr, który w porywach wieje z prędkością rzędu 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

W środę 28.09 nad Polską przemieszcza się deszczowy front atmosferyczny, rozciągający się od Pomorza Zachodniego, Kujaw, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Mazowsze po Kielecczyznę i Małopolskę. Lokalnie kłębią się na nim chmury burzowe - poinformowała około godziny 19.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Burze mają słabe i umiarkowane natężenie. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu do 15-20 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwie śląskim, w rejonie miast i miejscowości: Olsztyn, Myszków, Zawiercie. Zjawiska zmierzają na wschód na Szczekociny i Sędziszów.

Wyładowania atmosferyczne nad Polską w środę 28.09sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości