ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Ponad tysiąc interwencji strażaków, pogotowie kryzysowe w Rajczy, trzy osoby nie żyją

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/12
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

W sobotę Polska wciąż mierzyła się ze skutkami ataku zimy, który w piątek przyniósł ze sobą niż Pit. Strażacy interweniowali ponad 1,3 tys. razy, usuwając skutki opadów śniegu i silnego wiatru. W Rajczy na Żywiecczyźnie ogłoszono pogotowie kryzysowe. Ekstremalna pogoda stała się przyczyną kilku wypadków, co najmniej trzy osoby nie żyją. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje z zaśnieżonej Polski.

W sobotę w części kraju obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na niektórych obszarach w mocy są alerty drugiego stopnia. Ogłoszony został również alert RCB. Ekstremalnie trudne warunki panują w Tatrach. Do odwołania został zamknięty "cały obszar Tatr Polskich".

CZYTAJ TEŻ: Czy przybędzie śniegu? Jak bardzo dotkliwy okaże się mróz? Pogoda na 5 dni

Ponad tysiąc interwencji strażaków

Jak przekazał wieczorem rzecznik prasowy państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, do godz. 19 w sobotę strażacy zanotowali ponad 1,3 tys. interwencji związanych z silnym wiatrem, opadami śniegu i deszczu oraz przyborem wód.

Rzecznik PSP przekazał, że od północy do godz. 19 strażacy interweniowali 1341 razy, z czego 837 interwencji dotyczyło silnego wiatru, 412 opadów śniegu, 49 opadów deszczu, a 46 wzrostu wód. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie śląskim (257 interwencji), dolnośląskim (220), kujawsko-pomorskim (204) wielkopolskim (123), opolskim (96) i małopolskim (96).

Pogotowie kryzysowe w Rajczy

Stan pogotowia kryzysowego zgłosiły w sobotę władze Rajczy na Żywiecczyźnie wojewodzie śląskiemu - poinformował wójt Rajczy Zbigniew Paciorek. To efekt obfitych opadów śniegu nocą i rano. W gminie wystąpiła "odcinkowa nieprzejezdność dróg".

- Prosimy o wyrozumiałość dla służb odśnieżających i nie wyjeżdżanie z domów bez uzasadnionej potrzeby - zaapelował wójt Paciorek.

Samorządowiec poinformował, że z powodu "występowania odcinkowej nieprzejezdności dróg zadysponował wszystkie służby odśnieżające". - Poprosiłem też o wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zasoby sprzętowe - wskazał. Zaznaczył też, że w Rajczy oczekują na "okno pogodowe", które pozwoli udrożnić wszystkie drogi i parkingi.

Pomoc w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia zadeklarowali policjanci z Rajczy, leśnicy z Nadleśnictwo Ujsoły oraz wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ogłoszenie pogotowia kryzysowego jest sygnałem dla wojewody o skierowanie w ten teren odpowiedniego sprzętu. Rajcza położona jest w górskim terenie na południu Żywiecczyzny.

Podkarpacie: wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe, wypadek ze skutkiem śmiertelnym

W sobotę w Wiązownicy k. Jarosławia w zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginęła 77-letnia kobieta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwny pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z innych pojazdem.

- Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierująca fiatem seicento 77-latka, jadąc drogą wojewódzką nr 870 w kierunku Jarosławia, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. W wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem marki Mazda – powiedziała Dominika Kopeć z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Pomimo udzielonej natychmiast pomocy 77-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Jak dodała Kopeć, kierujący mazdą, 42-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, był trzeźwy.

Na Podkarpackich drogach panują trudne warunki. Jazdę kierowcom utrudnia wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe.

Na Pomorzu prąd przywrócony prawie wszystkim

Od sobotniego południa brygady Pogotowia Energetycznego usunęły większość usterek i prąd wrócił do prawie 2 tysięcy odbiorców na Pomorzu. Rzecznik Energi Operator Grzegorz Baran podał, że prądu nie mają jeszcze pojedynczy odbiorcy w rejonach Bytowa i Kościerzyny.

Po intensywnych opadach śniegu i śniegu z deszczem, które przeszły nad Pomorzem w piątek i w nocy z piątku na sobotę, w wielu gospodarstwach nie było prądu. Przyczyną braku prądu były uszkodzone linie energetyczne, na które spadł śnieg lub połamane gałęzie z drzew.

W sobotę po godz. 18 pracownikom Pogotowia Energetycznego udało się naprawić większość usterek i prąd został przywrócony do większości gospodarstw.

- Prądu nie mają pojedynczy odbiorcy z rejonów Bytowa i Kościerzyny - zaznaczył Baran.

Wypadki na Pomorzu, ofiara śmiertelna

Jak przekazała w sobotę rano oficer prasowa KWP w Gdańsku Karina Kamińska, od piątkowego południa, gdy doszło do załamania pogody, do soboty policjanci pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków, w których rannych zostało kilka osób, a jedna z nich poniosła śmierć.

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę rano we wsi Krzywe Koło, w powiecie gdańskim. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła 46-letnia kobieta. Na miejscu wypadku pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.

W piątek do wypadku doszło na obwodnicy Trójmiasta, gdzie wywróciła się betoniarka. Na czas podnoszenia pojazdu służby blokowały główną arterię metropolii. Poszkodowany został kierowca. Utrudnienia wystąpiły również na Trasie Kaszubskiej, gdzie zderzyły się dwa samochody ciężarowe.

Na Śląsku drzewo przewróciło się na dom

We wsi Cisiec w powiecie żywieckim (woj. śląskie) silny wiatr przewrócił drzewo. Spadło ono na dom jednorodzinny. Z jego wnętrza strażacy ewakuowali nieprzytomną kobietę. Lekarz stwierdził jej zgon

Jak podało w sobotę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), rano dostaw energii elektrycznej pozbawionych było ponad 10 tysięcy odbiorców - najwięcej w Rybniku, Pszczynie, Wiśle, Brennej i Wodzisławiu Śląskim. Straż pożarna interweniowała blisko 80 razy. Najwięcej wyjazdów było związanych z silnym wiatrem i przyborami wód – wynika z informacji WCZK.

Problemy komunikacyjne na Ziemi Łódzkiej

Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana z powodu kolizji samochodu osobowego i ciężarowego. Doszło do niej około godziny 7. W kolizji poszkodowana została jedna osoba.

W sobotę wczesnym rankiem na autostradzie A1 w stronę Gdańska ruch odbywał się tylko jednym pasem na odcinku Radomsko – Kamieńsk. Powodem zablokowywania dwóch pasów była kolizja pojazdu ciężarowego z barierami energochłonnymi. Do wypadku doszło po godzinie 7.

Na A2 problemy wystąpiły również w piątek. Przed godziną 16 rozpoczęła się sytuacja, w wyniku której utrudniony był przejazd A2 w kierunku Poznania. Powodem powstającego zatoru były samochody ciężarowe, które nie mogły podjechać na wiadukt - łącznicę.

"Jeszcze dwie godziny temu w było późnojesiennie. Teraz (godz. 15) zima na całego - mocno sypie, silnie wieje, widzialność jest bardzo słaba, a na drogach ślisko" - przekazała w piątek po południu internautka ze Skierniewic.

Zachodniopomorskie. Jedna osoba poszkodowana

W piątek po godzinie 17 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie otrzymał zgłoszenie o drzewie, które spadło na samochód osobowy w powiecie goleniowskim, na wysokości miejscowości Błotny Młyn. W aucie znajdował się 71-letni mężczyzna. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala. Miał lekkie otarcia na głowie.

277 interwencji dolnośląskich strażaków

277 razy interweniowali strażacy ostatniej doby na Dolnym Śląsku w związku z usuwaniem szkód wyrządzonych przez silny wiatr. Najwięcej interwencji związanych z wichurą strażacy odnotowali na południu i na zachodzie regionu. Wzywani byli przede wszystkim do usuwanie powalonych drzew z dróg i posesji.

Wiatr spowodował m.in. uszkodzenia trakcji kolejowej na linii Wałbrzych - Kudowa-Zdrój. Z tego powodu opóźnione i odwołane są składy Kolei Dolnośląskich na tej trasie. Drzewa na torach zalegają również na linii Trutnov - Sędzisław. Tam uruchomiono komunikację zastępczą.

Dolny Śląsk: auto wpadło do rowu
Sypie śnieg, warunki na drogach są trudneTVN24
Warunki na autostradzie A4 przed Krapkowicami
Warunki na autostradzie A4 przed KrapkowicamiTVN24

Duże problemy na Podhalu

Małopolscy strażacy odnotowali w ciągu minionej doby łącznie 59 zdarzeń związanych z usuwaniem gałęzi i powalonych drzew pod naporem śniegu drzew i obciążonych przewodów elektrycznych i telefonicznych - poinformował w sobotę rano rzecznik małopolskiej PSP st. asp. Hubert Ciepły. W związku z intensywnymi opadami śniegu trudne warunki komunikacyjne występują na wszystkich drogach na Podhalu oraz lokalnie na Sądecczyźnie.

Najgorsza sytuacja była na odcinku drogi krajowej nr 47 czyli popularnej Zakopianki pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką, gdzie tiry nie radzą sobie na podjazdach na śliskiej nawierzchni. Rano zamknięta została droga przez Stare Bystre. Sznur aut stoi także na drodze przez Białkę Tatrzańską i Bukowinę.

W piątek popołudniowa śnieżyca znacznie utrudniła ruch na drogach Podhala. Na Zakopiance ruch został bardzo spowolniony, utworzyły się długie korki, a z powodu wymiany turnusów ruch pod Tatry był wzmożony.

W związku z zagrożeniami oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał w piątek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności. Pod numerem telefonu 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie potrzebującej pomocy.

Czytaj też: Kolejne zamknięte szlaki w Tatrach. "Będzie tylko gorzej"

Opolskie: ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do rowu

Na Opolszczyźnie po opadach śniegu na drogach momentalnie zrobiło się ślisko. Według danych opolskiej policji, w regionie odnotowano kilkanaście kolizji drogowych, których przyczyną była zimowa aura. Śliskie drogi wywołały poważne problemy w komunikacji miejskiej w Opolu, a na drodze krajowej w okolicach Krapkowic kierowany przez obywatela Czech ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do przydrożnego rowu.

Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na Cisek
Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na CisekTVN24

Atak zimy w obiektywach Reporterów 24

W sobotę na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania śnieżnej Polski o poranku.

W piątek niebezpieczne warunki zapanowały między innymi na jezdniach Pomorza Zachodniego. Zablokowana była droga wojewódzka 175 pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Konotopem. "Bardzo trudne warunki. Sporo aut w w rowach" - relacjonował Reporter 24.

Również w piątek na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia oraz nagrania zaśnieżonych miejsc w innych częściach Polski.

Autorka/Autor:kw,anw,ps,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Sandra/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę. W nocy temperatura spadnie miejscami poniżej zera stopni. W dzień pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Alarmy przez przymrozkami obowiązują w 10 województwach.

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24