TVN Meteo | Pogoda

Alerty IMGW - wiatr, zawieje, oblodzenie. Miejscami ostrzeżenia nadal w mocy

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 31.01

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed szeregiem pogodowych zagrożeń. Prognozowane są silne porywy wiatru, zawieje lub zamiecie śnieżne oraz oblodzenie. W części kraju obowiązują alerty drugiego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem, zawiejami lub zamieciami śnieżnymi oraz oblodzeniem.

Alerty IMGW drugiego stopnia stopnia: zawieje/zamiecie śnieżne

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydano dla podgórskich powiatów woj. podkarpackiego.

Prognozowane są tam zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 30-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h, z północnego-zachodu. Wiatr i opady stopniowo będą słabnąć.

Alarmy wygasną o godz. 7 w poniedziałek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 7 w poniedziałek.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie burze.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: oblodzenie

Na znacznym obszarze Polski może być ślisko. Ostrzeżenia przed oblodzeniem wydano dla województwa łódzkiego, gdzie będą ważne do godz. 7 w poniedziałek.

Przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie.

Ostrzeżenia IMGWIMGW
Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw

Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości