Tej nocy mocno sypnie śniegiem. Alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,
ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 29/30.03
Pogoda na noc 29/30.03tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 03.02

IMGW ostrzega przed zimowymi zagrożeniami w wielu regionach Polski. Na obszarze kilkunastu województw obowiązują alerty przed oblodzeniem. W niektórych miejscach na południu kraju mogą występować intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW drugiego stopnia: intensywne opady śniegu

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;

- małopolskim, w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim.

Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 20-35 centymetrów. Alerty będą ważne do godziny 6 w czwartek.

Alarmy IMGW pierwszego stopnia: intensywne opady śniegu

Dla części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Te obowiązują w województwach:

- małopolskim, w powiatach: nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;

- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim;

- dolnośląskim, w powiatach: lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim.

Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10-20 cm. Alerty ważne będą do godz. 6 w czwartek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: zawieje i zamiecie śnieżne

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;

- małopolskim, w południowych powiatach;

- podkarpackim, w powiatach podgórskich.

Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem do 30 km/h., w porywach do 60 km/h, z kierunku południowego zachodu, skręcającym na północny zachód. Ostrzeżenia wygasną o godz. 6 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia: oblodzenie

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia przed oblodzeniem. Wydano je dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i opolskiego (z wyłączeniem powiatów zachodnich), a także śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego (oprócz powiatów podgórskich).

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami mokrego śniegu, powodujących ich oblodzenie.

Alerty w większości miejsc stracą ważność w godz. 8-9 w czwartek. Jedynie w zachodnich powiatach woj. wielkopolskiego będą ważne do godz. 4 w czwartek.

Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości