TVN Meteo | Pogoda

Pogoda jest i będzie niebezpieczna. Alerty IMGW w większości kraju

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps//rzw
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/20
Pogoda na jutro 18.01

W wielu regionach kraju w nocy z poniedziałku na wtorek na drogach może być niebezpiecznie. Synoptycy IMGW ostrzegają przed oblodzeniem oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Wiatr w Polsce słabnie, jednak na terenie kilku województw obowiązują alerty pierwszego stopnia przed tym zagrożeniem.

Front atmosferyczny w poniedziałek przechodził przez Polskę, niosąc silny wiatr, opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Czytaj o skutkach gwałtownej pogody.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim.

Prognozuje się wystąpienie umiarkowanego i dość silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do około 90 km/h, z kierunku północno-zachodniego.

Na Warmii i Mazurach alerty stracą ważność o godzinie 23 w poniedziałek, a na Podlasiu i Lubelszczyźnie - o godzinę później.

To nie będzie jednak koniec pogodowych zagrożeń.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: zawieje/zamiecie śnieżne

Dla części kraju wydano ostrzeżenia przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Zagrożenie dotyczy województw:

- śląskiego, powiatów cieszyńskiego i żywieckiego;

- małopolskiego, powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i gorlickiego;

- podkarpackiego, powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Przewidywane są miejscami zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, z północnego zachodu. Alerty będą ważne do godz. 8 we wtorek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: oblodzenie

Dla dużej części kraju wydane zostały ostrzeżenia przed oblodzeniem. Obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim (w powiatach wschodnich), świętokrzyskim, podkarpackim (z wyłączeniem powiatów podgórskich), małopolskim (wszędzie, z wyjątkiem powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego), śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna powietrza wyniesie od -4 st. C do 0 st. C, zaś temperatura minimalna przy gruncie - około -5 st. C.

Alerty wygasną w godz. 8-9 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW
Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zabezpiecz się przed wichurąRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw, ps//rzw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości