Alerty IMGW przed porywistym wiatrem i roztopami

Autor:
kw,anw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami. Na północy kraju spodziewany jest silny wiatr, a na południu - roztopy. Sprawdź, gdzie pogoda będzie dla nas zagrożeniem.

Polska znalazła się w obszarze podwyższonego ciśnienia związanego z ciepłymi wyżami znad Atlantyku i Bałkanów. Płynie do nas strumień dość ciepłego powietrza z południowego zachodu. W czwartek temperatura maksymalna w kraju może sięgnąć od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Taka aura sprawia, że w Tatrach, w których leży jeszcze śnieg, spodziewane są roztopy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają także przed silnymi porywami wiatru w północnych regionach.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

IMGW wydał żółte alerty przed silnym wiatrem. Obowiązują w województwach:

- pomorskim, w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim, Słupsk;

- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim.

Prognozuje się wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h.

Alarmy przed tym zagrożeniem wejdą w życie o godz. 9 i będą w mocy do godz. 16 w czwartek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - roztopy

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim.

W Tatrach prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna sięgnie około 9 stopni, a minimalna wyniesie około 6 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 65 km/h, z zachodu.

Alerty IMGW będą w mocy do godziny 9 w czwartek.

>>> CZYTAJ: W pogodzie będzie się działo. "Czeka nas taniec wyżu z niżem"

Alerty IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw,anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości