TVN Meteo | Pogoda

Apelujemy o ostrożność. IMGW wydał alerty, bo przed nami niebezpieczne godziny

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw/dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 2.12

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia. Zagrożeniem mają być intensywne opady śniegu, ale także porywisty wiatr. Lokalnie porywy mogą rozpędzać się do 110 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano na terenie województw:

- zachodniopomorskiego, w powiatach: polickim, Szczecin, goleniowskim, kamieńskim, Świnoujście, gryfickim, łobeskim, świdwińskim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin i sławieńskim, gdzie ważne będą do godz. 10 w czwartek;

- pomorskiego, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdańskim, nowodworskim, gdzie ważne będą od północy do godz. 19 w czwartek.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 60 kilometrów, w porywach do 100-110 km/h. Na Pomorzu Zachodnim najsilniej będzie wiać między godziną 22 w środę a godz. 4 w czwartek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Obowiązują też alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach:

- śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, gdzie ważne będą do godziny 22 w środę;

- podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, Krosno, jasielskim, gdzie ważne będą do godz. 6 w czwartek;

- dolnośląskim, w powiatach południowych i zachodnich, gdzie ważne będą do godz. 8 w czwartek;

- zachodniopomorskim, w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, pyrzyckim, stargardzkim, choszczeńskim, wałeckim, drawskim, szczecineckim, gdzie ważne będą do godz. 9 w czwartek;

- pomorskim, we wszystkich powiatach z wyłączeniem tych, gdzie obowiązują alerty drugiego stopnia, gdzie ważne będą w godz. 3-17 w czwartek;

- podlaskim, z wyłączeniem powiatów południowych, gdzie ważne będą w godz. 10-21 w czwartek;

- warmińsko-mazurskim, gdzie ważne będą w godz. 5-21 w czwartek;

- kujawsko-pomorskim, gdzie ważne będą w godz. 3-17 w czwartek;

- mazowieckim, w powiatach północnych, gdzie ważne będą w godz. 5-17 w czwartek;

- wielkopolskim, z wyłączeniem powiatów południowych, gdzie ważne będą od północy do godz. 10 w czwartek;

- łódzkim, w powiatach północnych, gdzie ważne będą w godz. 3-13 w czwartek;

- lubuskim, gdzie ważne będą od godz. 22 w środę do godz. 8 w czwartek.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodniego i zachodniego.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu

Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Wydano je na terenie województwa podkarpackiego, w powiatach leskim i bieszczadzkim. W południowych krańcach powiatów powyżej 500 metrów nad poziomem morza prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10 do 15 centymetrów.

Alerty ważne będą do godz. 6 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Zgodnie z definicją ostrzeżenie meteorologiczne IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak dbać zimą o samochód PAP

Autor:kw,anw/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości