Silny mróz nie odpuszcza. Do kiedy będą obowiązywać alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,as
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW ostrzega przed silnym mrozem. W części południowej Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia, ponieważ miejscami temperatura może spadać do nawet -22 stopni Celsjusza.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia i prognozę zagrożeń pogodowych na kilka kolejnych dni.

Alerty IMGW - silny mróz

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim;

- małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim i nowosądeckim;

- podkarpackim, w powiatach: sanockim, leskim i bieszczadzkim.

W woj. śląskim i małopolskim prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami wynoszącą od -19 do -15 stopni Celsjusza, lokalnie w obniżeniach terenu możliwe są spadki do -22 st. C. Temperatura maksymalna, czyli panująca w najcieplejszym momencie dnia, osiągnie od -10 do -6 st. C. Alarmy ważne tam będą do godziny 10 w sobotę.

W woj. podkarpackim w nocy temperatura minimalna spadnie lokalnie do około -16 st. C. Powieje ze średnią prędkością do 10-20 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia będą ważne od godz. 21 w czwartek do godz. 9 w piątek.

Ostrzeżenia meteorologicznetvnmeteo.pl za IMGW
Ile naprawdę jest za oknemPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek silny mróz nadal będzie stwarzać niebezpieczeństwo w tych samych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego.

Na północy kraju ma pojawić się silny wiatr. Synoptycy planują wydać w związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego (powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, Koszalin, sławieński), pomorskiego (powiaty: słupski, Słupsk, lęborski, wejherowski, pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdański, nowodworski) oraz warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, Elbląg, braniewski).

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Pierwszego dnia weekendu w południowych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego wciąż obowiązywać będą alerty przed silnym mrozem, a w nadmorskich powiatach woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przewidywany jest niebezpiecznie silny wiatr.

Oprócz tego, jak prognozuje IMGW, wystąpią opady marznące powodujące gołoledź. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach dolnośląskim (powiaty: zgorzelecki, lubański, lwówecki, karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, kłodzki, ząbkowicki) i opolskim (powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki).

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:kw,as

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości