Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW. Nadal obowiązują alerty drugiego stopnia

Autor:
kw/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym deszczem z burzami. Miejscami suma opadu wyniesie 30-50 litrów wody na metr kwadratowy. W części kraju wyładowaniom towarzyszyć będą opady gradu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny deszcz z burzami

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami IMGW wydał dla województw:

- mazowieckiego, dla powiatów wschodnich;

- lubelskiego;

- podlaskiego, dla powiatów południowych;

- podkarpackiego, dla powiatów wschodnich.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami sięgnie do 30-50 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy jest grad.

Alerty stracą ważność o godzinie 11.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny deszcz z burzami

Obowiązują także żółte alarmy przed ulewami i burzami. Wydano je dla województwa podlaskiego (powiaty: łomżyński, Łomża, moniecki, augustowski), gdzie wygasną o godz. 11 w środę.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami wyniesie do 35 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Może wystąpić grad.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości