Tatry pod śniegiem. IMGW wydał alarmy przed roztopami

Aktualizacja:
Autor:
ps,as
Źródło:
PAP, TPN, tvnmeteo.pl
Zimowe warunki w Tatrach
Zimowe warunki w TatrachTVN24
wideo 2/29
TVN24Zimowe warunki w Tatrach

W powiecie tatrzańskim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przed roztopami. W Tatrach śnieg leży od około 1400 metrów nad poziomem morza, a w partiach szczytowych obowiązuje lawinowa "jedynka".

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w województwie małopolskim w powiecie tatrzańskim wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed roztopami. Dotyczy ono obszarów zalegania pokrywy śnieżnej o grubości co najmniej 10 centymetrów i łączy się z prognozowanym wzrostem temperatury powietrza, powodującym odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej w Tatrach

Ostrzeżenie wejdzie w życie w niedzielę o godzinie 14 i będzie w mocy do poniedziałku do godziny 14.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW

Trudne warunki dla turystów

Śnieg w Tatrach zalega już od wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza - informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Na Kasprowym Wierchu spadło go 47 centymetrów.

- Na szczytach mamy już sporą pokrywę śnieżną. Śnieg padał przy silnym wietrze, więc w wielu miejscach utworzyły się zaspy osiągające nawet jeden metr. Szlaki w wielu miejscach pokryte są śniegiem, pod którym są oblodzenia - podkreślił przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. Przypomniał, że do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór wymagany jest odpowiedni sprzęt zimowy taki jak raki, czekan i kask.

Jak czytamy w komunikacie TPN, "warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatrach są skrajnie trudne (...) Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto, kałuże oraz jest ślisko".

Lawinowa "jedynka"

Od piątku od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest przeważnie dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewane jest ocieplenie. Nawet wysoko w górach przez całą dobę temperatura może być dodatnia. Jest to jednak czynnik zwiększający zagrożenie lawinowe.

W przyszłym tygodniu można spodziewać się wiatru halnego, więc pokrywa śnieżna powinna znacząco się zmniejszyć, ale warunki dalej będą trudne.

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Autor:ps,as

Źródło: PAP, TPN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TOPR

Pozostałe wiadomości