Alarmy IMGW w ośmiu województwach. Zachowajcie ostrożność

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps/dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 28/29.01
Pogoda na noc 28/29.01tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 30.11

IMGW ostrzega przed oblodzeniami w ośmiu województwach. Mokre nawierzchnie dróg i chodników po opadach mogą zamarzać. Z prognozy zagrożeń pogodowych wynika, że w kolejnych dniach należy spodziewać się między innymi silnego wiatru oraz marznącego deszczu i mżawki.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń na kilka kolejnych dni.

Alerty IMGW - oblodzenia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim;

- pomorskim i kujawsko-pomorskim;

- świętokrzyskim;

- małopolskim, w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, krakowskim, Kraków, wielickim, miechowskim, proszowickim, bocheńskim, dąbrowskim, tarnowskim, Tarnów, nowosądeckim, Nowy Sącz i gorlickim;

- podkarpackim, z wyjątkiem południowo-wschodnich powiatów.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -3 do 0 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie od -5 do -1 st. C. Najniższa ma być w województwach północno-zachodnich.

Alerty we wszystkich województwach stracą ważność o godzinie 9 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek

Kolejnego dnia synoptycy planują wydać ostrzeżenia przed oblodzeniami w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim.

W Polsce może zacząć silnie wiać. Alerty pierwszego stopnia możliwe są na całym obszarze województw lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego, w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego oraz południowych powiatach woj. dolnośląskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na środę

Silny wiatr w środę możliwy jest również w południowej części woj. dolnośląskiego, a także na całym terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Synoptycy przewidują również wystąpienie marznących opadów deszczu lub mżawki. Należy się ich spodziewać w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Prognoza zagrożeń IMGW na środętvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

W czwartek ostrzeżenia przed silnym wiatrem mogą obowiązywać w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.

Według IMGW tego dnia istnieje ryzyko powrotu intensywnych opadów śniegu. Sypać może w całym woj. zachodniopomorskim i w południowo-wschodniej części woj. podkarpackiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Następnego dnia, jak prognozują synoptycy, intensywne opady śniegu mogą pojawić się w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstaje i ile waży śniegPAP
Jak dbać zimą o samochód PAP

Autor:kw, ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości