Lód na drogach. IMGW ostrzega i prognozuje kolejne niebezpieczne zjawiska

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
ps//rzw
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 10.02

Na południu kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem. Jak wynika z prognozy zagrożeń pogodowych, w ciągu najbliższych dni ślisko na drogach będzie na znacznie większym obszarze Polski. Wróci także silny wiatr, a lokalnie niewykluczony jest mróz.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia oraz prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni.

Alerty IMGW: oblodzenie

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiecie żywieckim;

- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, nowosądeckim i limanowskim.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie około -1 st. C, a przy gruncie około -2 st. C. Alerty stracą ważność o godzinie 8 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Na czwartek synoptycy nie prognozują żadnych zjawisk pogodowych, które mogą być niebezpieczne. W piątek natomiast dla całego kraju przewidywane jest oblodzenie na drogach i chodnikach.

Ponadto w znacznej części kraju możliwy jest silny wiatr. Ostrzeżenia mogą obowiązywać na całym obszarze województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz w zachodnich powiatach woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Dla części kraju na sobotę natomiast prognozowany jest silny mróz. Należy się go spodziewać w woj. małopolskim, w powiatach nowotarskim i tatrzańskim.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP
Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:kw, anw, ps//rzw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości