Możliwe alerty drugiego stopnia w 11 województwach. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,dd
Źródło:
IMGW
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 27.03
Warunki biometeorologiczne w poniedziałek 27.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Na początku przyszłego tygodnia aura może być niebezpieczna. Synoptycy IMGW prognozują burze z gradem, a w 11 województwach mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że weekend powinien być wolny od gwałtownych zjawisk pogodowych.

Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałek - burze z gradem

Sytuacja ma zmienić się jednak w poniedziałek. Synoptycy IMGW na te dzień planują wydać pomarańczowe alarmy przed burzami z gradem w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim (powiat piski, ełcki, olecki i gołdapski) oraz dolnośląskim (powiat kłodzki).

Drugi stopień ostrzeżeń oznacza, że podczas wyładowań spadnie deszcz do 30-60 litrów wody na metr kwadratowy lub porywy wiatru do 115 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwe są opady gradu.

Niższy, pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem może dotyczyć województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego (poza powiatami na północnym zachodnie oraz tymi, które mogą zostać objęte alarmem drugiego stopnia) oraz pozostałych części województwa dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego.

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem oznacza, że podczas burz suma opadów deszczu może sięgnąć 20-40 l/mkw. lub prędkość porywów wiatru może wynieść 70-90 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

Prognoza zagrożeń na poniedziałektvnmeteo.pl za IMGW
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz
Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:kw,dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości