Burze z gradem i upał. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
as,ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW rozszerzył obszar objęty ostrzeżeniami przed burzami z gradem o część Pomorza Zachodniego, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. W sobotę wieczorem alerty związane z możliwymi gwałtownymi zjawiskami obowiązują obowiązują łącznie na terenie siedmiu województw.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim, z wyjątkiem powiatów: sławieńskiego, koszalińskiego, Koszalin, białogardzkiego, szczecineckiego;

- lubuskim;

- wielkopolskim, w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, wolsztyńskim, grodziskim, leszczyńskim, Leszno;

- dolnośląskim, z wyjątkiem powiatów: trzebnickim, oleśnickim, milickim, wrocławskim, Wrocław, oławskim;

- opolskim, w powiatach: nyskim, prudnickim, krapkowickim, kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim;

- śląskim, w powiatach: raciborskim, rybnickim, Rybnik, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, Żory, mikołowskim, Tychy, bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;

- małopolskim, w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady od 15 do 35 litrów deszczu na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może pojawić się grad.

W Małopolsce i na Śląsku ostrzeżenia stracą ważność o północy z soboty na niedzielę, w pozostałych regionach natomiast o godz. 23 w sobotę.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Alerty IMGW drugiego stopnia - upał

IMGW ostrzega także przed upałami. Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, z wyjątkiem powiatów iławskiego i nowomiejskiego;

- mazowieckiego, w powiatach: przasnyskim, mławskim, ciechanowskim, płońskim, nowodworskim, warszawskim zachodnim, pruszkowskim, piaseczyńskim;

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 30 do 32 stopni Celsjusza. W nocy termometry wskażą minimalnie od 17 do 19 st. C. Ostrzeżenia wygasną o godz. 18 w niedzielę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - upał

Dla większej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Te obowiązują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w powiatach: węgorzewskim, gołdapskim, giżyckim, oleckim, ełckim, piskim;

- podlaskim;

- mazowieckim, mazowieckim, z wyjątkiem powiatów zachodnich i tych objętych alertami drugiego stopnia;

- lubelskim;

- podkarpackim, w powiatach: lubaczowskim, jarosławskim, przeworskim, przemyskim, Przemyśl, sanockim, leskim, bieszczadzkim.

W dzień termometry pokażą maksymalnie od 29 do 31 st. C, a w nocy minimum od 14 do 17 st. C. Alerty będą ważne do godz. 18 w niedzielę.

Jak przetrwać upałyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:as,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości