Pogoda będzie niebezpieczna. IMGW ostrzega przed burzami i obfitymi opadami

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

W rejonie Dolnego Śląska i Wielkopolski obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem. Dla trzech południowych województw IMGW wydał alert w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, którym również mogą towarzyszyć burze.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Alerty IMGW - burze z gradem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:

- dolnośląskim, we wschodniej połowie województwa;

- wielkopolskim, w powiatach: wolsztyńskim, grodziskim, kościańskim, śremskim, leszczyńskim, Leszno, gostyńskim, krotoszyńskim i rawickim.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20-25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Miejscami spadnie grad.

Ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 23 w piątek.

Alerty IMGW - silny deszcz z burzami

W innej części kraju głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw:

- śląskiego;

- małopolskiego;

- podkarpackiego.

W tych regionach przewiduje się opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami wyniesie od 30 do 50 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 55 km/h, możliwy jest również grad.

Alerty na Śląsku i w Małopolsce będą obowiązywać od godz. 5 w sobotę do godz. 5 w niedzielę, natomiast na Podkarpaciu od godz. 8 w sobotę do godz. 8 następnego dnia. IMGW w swoim komunikacie podkreśla, że "w związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną, stopień ostrzeżenia może być miejscami podniesiony, a jego ważność wydłużona".

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB
Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Autor:kw,anw,ps,as/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości