TVN Meteo | Pogoda

Nadchodzą gwałtowne burze z gradem i silnym wiatrem. Dwa dni z niebezpiecznymi zjawiskami

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw
Źródło:
IMGW
Pogoda na czwartek 7.07
Pogoda na czwartek 7.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Burze z gradem oraz silny wiatr prognozowane są dla Polski na dwa najbliższe dni. Szczególnie niebezpiecznie ma być w piątek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił prognozę zagrożeń pogodowych.

Pogoda w Polsce znacząco się zmieni. Na piątek i sobotę prognozowane są gwałtowne burze, po czym nastąpi ochłodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki opublikował prognozę zagrożeń pogodowych, w której zapowiada burze, także z gradem, oraz silny wiatr.

Alerty IMGW - prognoza zagrożeń na piątek

W piątek burze mogą wystąpić w większości kraju. Najbardziej niebezpieczne zjawiska prognozowane są dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. W tych miejscach mogą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia.

Alerty pierwszego stopnia przed burzami możliwe są na całym terenie województw podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz w południowych powiatach woj. pomorskiego i podlaskiego. Wszędzie z wyjątkiem tych regionów oraz Podkarpacia przewidywane są opady gradu.

Synoptycy planują wydać również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW - prognoza zagrożeń na sobotę

Pierwszego dnia weekendu burze powinny mieć słabsze natężenie. Spodziewane są na całym terenie województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz w południowych powiatach woj. pomorskiego. Opady gradu mogą pojawić się jedynie w rejonie Podkarpacia.

Znacznie większy obszar kraju może objąć silny wiatr. Należy się go spodziewać wszędzie, z wyjątkiem woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB
Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:kw, anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości