Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia. Stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw//rzw,dd
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w środę
Warunki biometeo w środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 09.02

W części kraju obowiązują alarmy hydrologiczne drugiego stopnia wydane przez IMGW. Synoptycy prognozują dalsze wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Synoptycy wydali alarmy drugiego stopnia dla Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych (województwo pomorskie). W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (555 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Wybrzeżu Wschodnim przewiduje się wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Alerty ważne będą do godz. 10 w czwartek.

Oprócz tego niebezpiecznie będzie w województwach:

- warmińsko-mazurskim, na obszarze zlewni dolnej Łyny, gdzie alerty ważne będą do godz. 9 w czwartek;

- świętokrzyskim, na obszarze zlewni Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie, Nidy do Brzegów i od Brzegów do do ujścia, Pokrzywianki, Czarnej wraz ze zb. Chańcza, gdzie alerty ważne będą do godz. 12 w środę.

W związku z trwającym spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni dolnej Łyny prognozuje się dalszy wzrost stanów wody. Prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Gubrze w Prośnie.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach: Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W profilu Słowik na Bobrzy stan wody będzie wzrastać przy przekroczonym stanie ostrzegawczym.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:kw,anw//rzw,dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości