TVN Meteo | Pogoda

Alerty hydrologiczne IMGW. Przybyło ostrzeżeń drugiego stopnia

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
ps,
anw//rzw
Źródło:
PAP, IMGW
Pogoda na czwartek 7.07
Pogoda na czwartek 7.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 03.01

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, a także prognozowanymi opadami deszczu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Miejscami przekroczone są stany ostrzegawcze.

Groźna jest sytuacja w Świętokrzyskiem. Na rzece Kamiennej stany ostrzegawcze przekroczone zostały w dwóch miejscowościach. W Bzinie poziom wody wynosi obecnie 196 centymetrów (stan ostrzegawczy 180 cm), a w Wąchocku 188 cm (stan ostrzegawczy 140 cm). Do stanu alarmowego brakuje tylko dwóch centymetrów.

- W Wąchocku strumień wody płynie wąskim korytem i tutaj są przeważnie duże wahania poziomu wody. Ale nawet przekroczenie stanu alarmowego nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla okolicznych gospodarstw - uspokajał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Waldemar Szymański.

W Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej poziom wody wynosi 388 cm. Stan ostrzegawczy przekroczony został o 68 cm, a do alarmowego brakuje 12 cm. W Słowiku na Bobrzy do stanu alarmowego brakuje 14 cm (poziom wody 286 cm, alarmowy 300 cm), a na Czarnej w Staszowie 19 cm (poziom wody 241 cm, alarmowy 260). W Bocheńcu na Łososinie poziom wody wynosi 323 cm, stan ostrzegawczy został przekroczony o trzy centymetry.

Efekty gwałtownej odwilży

Jak zaznaczył Szymański, "wzrost poziomu wód to skutek gwałtownego ocieplenia, który miało miejsce w ostatnich dniach w regionie". - Na razie nie mamy żadnych informacji o ewentualnych podtopieniach czy zagrożonych gospodarstwach. Dalszy rozwój sytuacji uzależniony jest od pogody. Nie spodziewamy się jednak w najbliższych dniach gwałtownych opadów - dodał.

Stan wody w rzekach w Polsce, stan 3 stycznia o godz. 7IMGW

Alerty IMGW drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Obowiązują one na terenie województwa podlaskiego, dotyczą zlewni: Niemna, Biebrzy, Środkowej Narwi, Pisy, Górnej Narwi, Supraśla, Leśna. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz utrzymującymi się zjawiskami lodowymi w ciągu najbliższej doby przewiduje się wzrost stanu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. W ciągu najbliższych godzin przekroczenie stanu ostrzegawczego prognozowane jest na Narwi w rejonie stacji wodowskazowej Ploski. Alerty ważne będą do godz. 12.30 we wtorek.

Obowiązują też alarmy drugiego stopnia w woj. łódzkim, które ważne będą do godz. 12.30 we wtorek. Dotyczą one zlewni Bzury i Grabi. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Bzury przewiduje się w ciągu najbliższej doby wzrost stanu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Pomarańczowe ostrzeżenia wydano ponadto w woj. świętokrzyskim, dla zlewni Nidy od Brzegów i Kamiennej wraz ze zbiornikiem Brody Iłżeckie, Czarnej wraz ze zbiornikiem Chańcza, odcinka Czarnej od zbiornika Chańcza do ujścia Wisły i odcinka Nidy od Brzegów do ujścia Wisły. W związku z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych i prognozowanymi opadami deszczu, w zlewni Nidy i na Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie prognozowane są dalsze lub ponowne wzrosty poziomu wody, w strefie wody wysokiej, przy obecnie utrzymujących się przekroczonych stanach ostrzegawczych, z możliwością punktowego przekroczenia tego stanu w kolejnych profilach wodowskazowych, a na Bobrzy oraz na Kamiennej w Bzinie i Wąchocku również alarmowych. W górnej części zlewni Czarnej (Staszowskiej) istnieje możliwością punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych, a na Czarnej w Staszowie, w związku ze zwiększonym odpływem ze zbiornika Chańcza, stan wody będzie utrzymać się powyżej stanu ostrzegawczego. Alerty ważne będą do godz. 9 we wtorek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Jak napisał IMGW na Twitterze, na rzekach obserwowane jest przemieszczanie się wód opadowo-roztopowych oraz szybki zanik zjawisk lodowych w dorzeczu Wisły. "Po opadach deszczu widoczny jest również wzrost poziomu wody w rzekach w północnej Polsce, a w zlewni Narwi piętrzenie spowodowane pochodem kry" - czytamy.

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:ps, anw//rzw

Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości