Zmiany klimatu mogą "otworzyć" rzeki atmosferyczne nad Azją Wschodnią

Autor:
anw
Źródło:
Science Alert, Geophysical Research Letters
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Zmiany klimatu, z jakimi boryka się cały świat, wywierają ogromny wpływ na pogodę. Według japońskich i amerykańskich badaczy w niedalekiej przyszłości górzyste tereny Azji Wschodniej mogą mierzyć się z potopami. Związane to będzie z rzekami atmosferycznymi, które przyniosą duże ilości wilgoci na te obszary.

Naukowcy z Japońskiego Instytutu Meteorologii, Uniwersytetu Tsukuba oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill prognozują, że tak zwane rzeki atmosferyczne przyniosą Azji Wschodniej ulewne deszcze.

Rzeki atmosferyczne to długie i wąskie strumienia powietrza, które niosą ze sobą ogromne ilości pary wodnej znad rejonów równikowych w kierunku wyższych szerokości geograficznych. Kiedy taka ogromna ilość wilgoci dociera nad pasma górskie, skrapla się i w krótkim czasie powstają ulewne deszcze.

Większe sumy opadów w Azji Wschodniej

Według modeli matematycznych opracowanych przez amerykańskich i japońskich naukowców, opartych na danych z lat 1951-2010, w nadchodzących dekadach, w miarę ocieplania się planety, opady deszczu w Azji Wschodniej będą częstszym zjawiskiem i na dodatek bardziej niszczycielskim.

"Stwierdzamy, że zarówno transport pary wodnej związany z rzekami atmosferycznymi, jak i opady deszczu nasilają się nad południowymi i zachodnimi zboczami gór Azji Wschodniej. Jest to związane z ocieplanie się klimatu" - piszą naukowcy. "Rzeki atmosferyczne przyniosą bezprecedensowe, ekstremalne opady deszczu do Azji Wschodniej" - dodają.

Jak donoszą naukowcy, rekordowe sumy opadów mogą wystąpić w takich miejscach, jak Japonia, Tajwan, północno-wschodnie Chiny i Półwysep Koreański. "Najwięcej deszczu spadnie na południowo-zachodnie stoki Alp Japońskich" - zauważają badacze.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Dla niektórych regionów zwiększone opady deszczu będą korzystne, dla innych mogą spowodować niebezpieczne, zagrażające życiu powodzie.

- Nasze odkrycia mają prawdopodobnie zastosowanie również dla innych części świata, na przykład dla umiarkowanych szerokości geograficznych, gdzie interakcje pomiędzy rzekami atmosferycznymi i stromymi górami odgrywają główną rolę w kształtowaniu się opadów - powiedział Yoichi Kamae, jeden z autorów badania.

Autor:anw

Źródło: Science Alert, Geophysical Research Letters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości