Spędzili pół roku w kosmosie. Załoga kapsuły Crew Dragon wróciła na Ziemię

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
PAP, Reuters

Po sześciu miesiącach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), czworo astronautów z NASA i ESA wróciło na Ziemię. Lot powrotny kapsuły Crew Dragon trwał 23 godziny. Załoga przywiozła ze sobą próbki badawcze.

Kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX Elona Muska powróciła w piątek po półrocznej misji w kosmosie, wodując w Zatoce Meksykańskiej. Na pokładzie kapsuły znajdowało się troje amerykańskich astronautów z NASA, a Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) reprezentował astronauta z Niemiec.

Podróż powrotna z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwała ponad 23 godziny - podaje Reuters.

Kapsuła Crew Dragon z astronautami wróciła na ZiemięReuters
Kapsuła Crew Dragon z astronautami wróciła na ZiemięReuters

175 dni w kosmosie

Załoga, w której skład wchodzili Tom Marshburn, Raja Chari, Kayla Barron (NASA) oraz Matthias Maurer (ESA), opuściła Ziemię 11 listopada. W kosmosie spędzili ponad 170 dni.

Astronauci na powierzchnię planety wrócili ubrani w swoje czarno-białe kombinezony. Jeszcze na statku zbadano stan ich zdrowia. Po wyjściu z kapsuły, zostali przeniesieni na specjalne nosze i przetransportowani helikopterem na Florydę.

Szereg badań

Podczas misji astronauci musieli zmagać się z niebezpiecznym wzrostem ilości kosmicznych śmieci po tym, jak Rosja zniszczyła swojego satelitę w połowie listopada. Jak informuje agencja AP, ponad 1500 odłamków satelity rozprzestrzeniło się na orbicie Ziemi.

Zakończona w piątek misja miała na celu przeprowadzenie różnorodnych badań w kosmosie, m.in. wyhodowanie papryczek chili. Załoga wróciła z ładunkiem o wadze 250 kilogramów, w którym znajdowały się między innymi próbki badawcze z ISS.

Był to trzeci załogowy lot na ISS, przygotowany wspólnie przez NASA i SpaceX po dziewięcioletniej przerwie, w czasie której na ISS latały jedynie statki rosyjskie.

Kapsuła Crew Dragon z astronautami wróciła na ZiemięReuters

Autor:kw

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości