Mrówki ogniste odkryto w Europie. To jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP
Jad szerszenia może zabić
Jad szerszenia może zabićtvn24
wideo 2/26
Owady i inne

Najbardziej niszczycielski, inwazyjny gatunek mrówek potwierdzono w Europie. Mrówki ogniste (Solenopsis invicta), zbudowały sobie co najmniej 88 gniazd na terenie Sycylii. Jak obawiają się naukowcy, którzy odnaleźli kolonie, owady szybko mogą rozprzestrzenić się na pozostałe kraje kontynentu.

Mrówki ogniste (Solenopsis invicta) - jeden z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków świata, dotarły do Europy - wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie naukowym "Current Biology". Naukowcy znaleźli 88 gniazd tych owadów w pobliżu Syrakuz na Sycylii.

Z Ameryki Południowej

Mrówki te powodują bolesne ukąszenia, niszczą uprawy, zagrażają lokalnej faunie i florze. Mogą też gnieździć się w urządzeniach elektrycznych i powodować ich awarie. Naukowcy ostrzegają, że mogą one rozprzestrzenić się również w innych miejscach Europy.

Inwazyjny gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, ale w ciągu ostatniego stulecia skolonizował już między innymi pewne obszary w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Australii, a także na Karaibach. W Stanach Zjednoczonych powoduje straty wyceniane na sześć miliardów dolarów rocznie. Według dziennika "La Repubblica", udało się go wytępić tylko w Nowej Zelandii.

Mrówka ognista (Solenopsis invicta)stock.adobe.com

Wcześniej nie miały kolonii

Jak podkreślają media, mrówki ogniste wykrywano już wcześniej w produktach importowanych z zagranicy w Hiszpanii, Finlandii czy Holandii, ale jak dotąd nie było dowodów potwierdzających ich stałą obecność w europejskiej przyrodzie.

- Solenopsis invicta to jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków. Mogą się rozprzestrzenić zatrważająco szybko (…) Znalezienie tego gatunku we Włoszech było wielką niespodzianką, ale wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie - przyznał kierujący badaniem Mattia Menchetti z Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie.

Analiza genetyczna mrówek znalezionych na Sycylii wykazała, że najpewniej przybyły tam z USA lub Chin. Autorzy badania ocenili, że w obecnych warunkach klimatycznych mrówki S. invicta mogłyby się zadomowić na około siedmiu procentach obszaru Europy, w tym w połowie europejskich miast, między innymi w Barcelonie, Rzymie, Paryżu i Londynie. Dalsze ocieplenie klimatu może dodatkowo sprzyjać ich rozprzestrzenianiu - ostrzegli naukowcy.

Autor:kw/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości