19-latek wynalazł maseczkę, która zmienia kolor, gdy trzeba ją wymienić

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, rainews.it
Jak chroni maseczka z filtrem FFP3?
Jak chroni maseczka z filtrem FFP3?TVN24
wideo 2/4
Jak chronią poszczególne maseczki?

Maseczki ochronne, aby spełniały swoją rolę, powinny być regularnie wymieniane - podkreślają eksperci. 19-latek z północnych Włoch stworzył maskę, która zmienia kolor w momencie, gdy przestaje filtrować powietrze, co oznacza, że trzeba nałożyć nową. - Opracowałem mój projekt podczas roku szkolnego, zaglądając po południu do laboratorium w technikum - powiedział student. Swój wynalazek opatentował.

Podstawą pomysłu innowacyjnej maseczki jest technologia, która określa datę ważności towarów spożywczych przy wykorzystaniu reakcji biochemicznej. - Stosowana jest przede wszystkim w produkcji żywności, ale biorąc pod uwagę historyczny moment, w jakim żyjemy, wykorzystałem ją w maseczkach - wyjaśnił młody wynalazca Viorel Bohotici, mieszkający w miejscowości Camerata Picena, w regionie Marche.

Zaznaczył, że jego patent można zastosować w maseczkach chirurgicznych. - Ten, kto stoi obok, zobaczy, że maseczka drugiej osoby już nie filtruje i może się odsunąć - dodał. Oznaką tego ma być zmiana koloru maseczki na pomarańczowy.

Ta sama technologia jest też do wykorzystania w maseczkach FFP2, które we Włoszech są obecnie w powszechnym użyciu, wymagane są między innymi w środkach transportu.

Rodzaje maseczek ochronnychAdam Ziemienowicz/PAP

Projekt przedstawił komisji na maturze

Włoskie media podały, że wynalazca studiuje inżynierię elektroniczną na Politechnice w Turynie. Pomysł innowacyjnej maseczki narodził się w zeszłym roku, gdy chodził jeszcze do technikum.

- Przeczytałem, że 72 procent osób nosi maseczki w niewłaściwy sposób, na przykład dłużej niż przez osiem godzin - powiedział. Swój projekt przedstawił komisji maturalnej jako pracę przygotowaną na egzamin ustny. - Profesor powiedział mi, że nie jest to praca maturalna, ale prawdziwa praca dyplomowa na uczelni. Opracowałem mój projekt podczas roku szkolnego, zaglądając po południu do laboratorium w technikum - opowiedział 19-latek. Jak dodał, kiedy przekonał się, że jego wynalazek działa, złożył wniosek patentowy.

Wynalazca przyznał, że nie spodziewał się sukcesu. Już nawiązał kontakty z producentami maseczek. Swój wynalazek zaprezentuje wkrótce na światowej wystawie Expo w Dubaju. To nie pierwszy wynalazek 19-latka. Według włoskich mediów wcześniej opatentował urządzenie do dezynfekcji banknotów.

- Uważam, że dzięki pojęciom, jakich uczymy się w szkole, można jeszcze wiele odkryć i wynaleźć - powiedział student.

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, rainews.it

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości