TVN Meteo | Nauka

Turcja chce wysłać na Księżyc swoich astronautów

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Planeta w układzie GW Ori może okrążać trzy gwiazdy
Planeta w układzie GW Ori może okrążać trzy gwiazdyShutterstock
wideo 2/10
Księżyc - misje, nauka

Turcja przeprowadza zaawansowane testy statku kosmicznego. Zamierza wysłać swoich astronautów na Księżyc lub co najmniej na Międzynarodową Stację Kosmiczną - przekazała we wtorek turecka agencja informacyjna AA.

Szef departamentu Tureckiej Agencji Kosmicznej (TUA) ds. nauk o kosmosie profesor Ibrahim Kucuk powiedział podczas wirtualnego sympozjum, że sprzęt, który obecnie jest testowany, zostanie albo wysłany na Księżyc, albo na jego orbitę. Dodał, że misja lunarna jest jednym z "dziesięciu celów dziesięcioletniej wizji" ogłoszonej przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w lutym.

- Zamierzamy wysłać tureckiego astronautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pracujemy obecnie nad poprawą możliwości uruchomienia programu. Dokonaliśmy bardzo ważnych przełomów - dodał Kucuk.

Zaznaczył również, że TUA zależy bardziej na badaniu kosmosu w celach naukowych niż militarnych, a instytucja zamierza działać w ramach zasad ustalonych przez ONZ w sprawie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

W ramach tureckiego badania kosmosu w obserwatorium w prowincji Erzurum w regionie Anatolii Wschodniej zostanie postawiony jeden z największych w Europie teleskopów, jak zapowiedział Kucuk.

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości