To najstarszy znany okaz ssaka. Szczątki Brasilodon quadrangularis mają 225 milionów lat

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP
Brasilodon quadrangularis to najstarszy znany ssak
Brasilodon quadrangularis to najstarszy znany ssak2022 Anatomical Society/Wiley
wideo 2/4
2022 Anatomical Society/WileyBrasilodon quadrangularis

18 lat temu naukowcy znaleźli w Brazylii skamieniałe szczątki, które przypisali prehistorycznemu gryzoniowi. Po latach badań i analiz badacze ustalili, że jest to najstarszy znany nauce okaz ssaka. Gatunek nazwano Brasilodon quadrangularis, czyli od miejsca, w którym odkryto pozostałości.

Aż 225 milionów lat mają skamieniałe szczątki gryzonia, odkryte na południowym wschodzie Brazylii. To najstarszy znany nauce okaz ssaka - twierdzą naukowcy z tego kraju i Wielkiej Brytanii, analizujący znalezisko.

Reprezentowany przez skamieniałość gatunek nazwano Brasilodon quadrangularis - pierwszy człon nazwy ma nawiązywać do miejsca odkrycia.

Brasilodon quadrangularis - wizja artystyczna2022 Anatomical Society/Wiley

Tylko 15 gramów

Zwierzę to, uznane za najstarszego znanego ssaka, było praprzodkiem współczesnych ryjówek - zauważają autorzy badań na łamach wrześniowego wydania pisma naukowego "Journal of Anatomy".

Zdaniem badaczy osobnik mierzył 20 centymetrów wysokości i ważył 15 gramów.

Na podstawie badań skamieniałych kości, między innymi jego zębów - ustalono, że gryzoń posiadał zęby mleczne i stałe. Według paleontologów, przedstawiciele Brasilodon quadrangularis żywili się owadami i niewielkich rozmiarów gadami. Żyły w niewielkich jamach. Towarzyszyły im także młode, które odchodziły po uzyskaniu samodzielności.

Badacze szacują, że najstarszy znany ssak prawdopodobnie utrzymywał wyższe tempo metabolizmu niż gady.

Badano je 18 lat

Autorzy publikacji zauważają, że prace nad ustaleniem wieku i wyglądu Brasilodon quadrangularis trwały 18 lat i ruszyły krótko po odkryciu skamieniałych kości gryzonia w skałach w stanie Rio Grande do Sul, na południowym wschodzie dzisiejszej Brazylii.

W badaniach uczestniczyli paleontolodzy między innymi z brazylijskich uniwersytetów Rio Grande do Sul i Unilasalle oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Autor:kw/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 2022 Anatomical Society/Wiley

Pozostałe wiadomości