TVN Meteo | Nauka

Ten "krab" jest mniejszy od pchły. Powstał najmniejszy na świecie robot kroczący

TVN Meteo | Nauka

Autor:
as
Źródło:
ENEX/Northwestern University

Naukowcy z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Illinois stworzyli najmniejszego na świecie zdalnie sterowanego robota. "Krab" mieści się na krawędzi monety, a do kontroli jego ruchów służy wiązka laserowa.

Jak opowiadają twórcy mikrorobota John Rogers i Yonggang Huang, to studenci zadecydowali o kształcie urządzenia, a inspiracją były atlantyckie kraby skalne. "Krab", który ma wielkość około pół milimetra, powstał w technologii, która umożliwia budowanie robotów o dowolnej formie.

Nie potrzebuje baterii

"Krab", aby działał, nie wymaga dodatkowego źródła energii. Do poruszania się wykorzystuje pamięć materiału, z jakiego został wykonany. Mikrorobot został wykonany z płaskich fragmentów materiału, które formowano do czasu, aż przyjęły trójwymiarowe kształty. Całość jest nie większa od pchły. Do sterowania ruchem robota naukowcy wykorzystują laserową wiązkę, precyzyjnie ogrzewającą konkretne części "kraba", co wywołuje ruch w określonym kierunku.

Roboty w służbie zdrowia

Jak zaznaczają Rogers i Huang, w przyszłości, technologia mikrorobotów może pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Urządzenia mają szansę stać się pomocnikami chirurgów: podczas operacji udrożnią zatkane tętnice, zatrzymają krwawienie wewnętrzne lub usuną guzy. Naukowcy podkreślają także, że mikroroboty przydadzą się w procesach przemysłowych wymagających szczególnej dokładności.

Autor:as

Źródło: ENEX/Northwestern University

Pozostałe wiadomości