TVN Meteo | Nauka

Statek Shenzhou 13 z tajkonautami na orbicie. Astronauci dolecieli na chińską stację kosmiczną Tiangong

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Troje chińskich astronautów na pokładzie statku Shenzhou 13 dotarło do znajdującej się jeszcze w budowie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong - poinformowała w sobotę chińska agencja kosmiczna. Lot na orbitę trwał ponad sześć godzin.

Rakieta Długi Marsz 2F, wynosząca na orbitę statek kosmiczny Shenzhou 13 ("niebiański statek") z tajkonautami na pokładzie, wystartowała z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, na północnym zachodzie Chin, po północy z piątku na sobotę czasu lokalnego (godzina 16.23 w piątek w Polsce).

Troje tajkonautów, czyli chińskich astronautów, spędzi na orbicie sześć miesięcy. Będzie to najdłuższy jak dotąd pobyt chińskich astronautów w przestrzeni kosmicznej. Poprzednia zmiana pracowała na powstającej chińskiej stacji przez trzy miesiące, od czerwca do września.

W ramach załogowej misji na budowaną przez Chiny stację kosmiczną Tiangong ("niebiański pałac") po raz pierwszy przyleciała kobieta, tajkonautka Wang Yaping. Oprócz niej załogę misji stanowią dwaj tajkonauci, Zhai Zhigang i Ye Guangfu.

Załoga wykona trzy spacery kosmiczne, aby zainstalować sprzęt w ramach przygotowań do rozbudowy stacji. Przeprowadzi także wiele eksperymentów, między innymi medycznych.

Chińczycy w kosmosie

Chiny budują własną stację kosmiczną m.in. dlatego, że z powodu sprzeciwu Stanów Zjednoczonych nie miały dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która działa od ponad 20 lat. Dla wielu Chińczyków misje kosmiczne są również dowodem na mocarstwowy status ich kraju.

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji.

Autor:ps

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości