TVN Meteo | Nauka

W kosmos poleciał satelita, który będzie śledził pogodę i klimat na półkuli zachodniej

TVN Meteo | Nauka

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, NASA
Misja GOES-18 - wizualizacja
Misja GOES-18 - wizualizacjaNOAA/NASA
wideo 2/22
NOAA/NASAMisja GOES-18 - wizualizacja

Satelita GOES-18 to najnowsze urządzenie Narodowej Służby Pogodowej i Oceanicznej (NOAA) i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. We wtorek zaczął swoją misję, wznosząc się w kosmos dzięki rakiecie Atlas V. Satelita będzie śledził pogodę, pożary i inne niebezpieczne zjawiska na zachodniej półkuli Ziemi.

Rakieta Atlas V wyruszyła we wtorek z Florydy, wynosząc na orbitę kolejnego dużego satelitę, zaprojektowanego przez Narodową Służbę Pogodową i Oceaniczną (NOAA). Zadaniem urządzenia ma być całodobowe śledzenie pogody, pożarów i zmian klimatycznych na zachodniej półkuli Ziemi.

Rewolucja w prognozowaniu pogody

Program GOES (Geostationary Operational Environmental Satellites) to efekt współpracy NOAA i NASA. Nowy satelita to trzeci z najnowszej serii zaawansowanych satelitów geostacjonarnych, które mają zrewolucjonizować prognozowanie pogody w czasie rzeczywistym, monitorować środowiska i wykrywać potencjalne zagrożenia z przestrzeni kosmicznej.

- NASA z dumą wspiera agencję NOAA i jej misję dostarczania krytycznych danych i obrazów badaczom śledzącym niebezpieczną pogodę. Podczas gdy głównym zadaniem satelitów serii GOES jest pomoc w przewidywaniu pogody, ich obserwacje zapewniają także pomoc w nauce NASA. Współpraca naszych agencji przynosi ogromne korzyści w zrozumieniu naszej planety - powiedziała zastępczyni kierownika NASA Pam Melroy.

- Oprócz naszej pracy nad rozwojem i wystrzeleniem statków, zespoły naukowe wspierane przez NASA nie mogą się doczekać analizy cennych danych, które dostarczy satelita - powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. - Te obserwacje są kluczową częścią naszych badań w kierunku lepszego zrozumienia modeli klimatu, pogody i pogody kosmicznej, które wspierają kluczową misję NOAA - dodał.

Rakieta Atlas V wyniosła satelitę GOES-18NASA/Kim Shiflett

Pożary, burze geomagnetyczne i inne

Jak podała NASA, GOES-18 w pewnym stopniu zastąpi GOES-17. Jest to konieczne, by obserwować zachodnią część Stanów Zjednoczonych, Alaskę, Hawaje, Meksyk, Amerykę Środkową i Ocean Spokojny. GOES-17 nie robi tego, gdyż ma wadliwy system chłodzenia głównego instrumentu obrazowania. Satelita nadal jest częściowo sprawny. Tymczasem GOES-16 nieustannie ma czuwać nad wschodnią półkulą globu.

Po osiągnięciu ostatecznej pozycji, GOES-18 będzie wykorzystywany także do śledzenia pożarów - jednego z najważniejszych zagrożeń w zachodnich Stanach Zjednoczonych - oraz powodzi, burz pyłowych, mgły i osuwisk ziemi. Co więcej, satelita jest wyposażony również w sprzęt do monitorowania skutków zmiany klimatu i burz geomagnetycznych, wywoływanych przez aktywność słoneczną.

Satelita GOES-18 - wizja artystycznaNOAA/NASA

Autor:kw

Źródło: Reuters, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NOAA/NASA

Pozostałe wiadomości