TVN Meteo | Nauka

Jak wirus SARS-CoV-2 niszczy naczynia krwionośne w mózgu? Francuscy badacze tłumaczą

TVN Meteo | Nauka

Autor:
kw
Źródło:
PAP
SARS-CoV-2 może uszkadzać naczynia krwionośne w mózgu
ShutterstockSARS-CoV-2 może uszkadzać naczynia krwionośne w mózgu

Francuscy naukowcy wyjaśnili, dlaczego wirus SARS-CoV-2 potrafi niszczyć naczynia krwionośne w mózgu. Jak tłumaczą, dzieje się tak, ponieważ w przypadku zakażenia uszkodzone może zostać jedno z białek kluczowych dla życia komórek śródbłonka w mózgu. Zdaniem badaczy ten stan jest jednak odwracalny.

SARS-CoV-2 może doprowadzać do śmierci komórek wyściełających naczynia mózgowe. Stan ten jest odwracalny, ale może prowadzić do uszkodzeń mózgu - informują naukowcy.

Wirus niszczy komórki śródbłonka w mózgu

Specjaliści z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Zdrowia i Medycyny (Inserm) oraz innych ośrodków w tym kraju wyjaśnili, jak SARS-CoV-2 może wpływać na mózgowe naczynia krwionośne. Jak twierdzą, pod wpływem działania wirusa giną tworzące wyściółkę naczyń komórki śródbłonka.

Tymczasem stanowią one kluczowy składnik tak zwanej bariery krew-mózg chroniącej centralny układ nerwowy. Bariera zapobiega między innymi przedostawaniu się do mózgu i rdzenia kręgowego szkodliwych dla tych organów związków, a przepuszcza substancje odżywcze i tlen.

- Dzięki badaniom przedklinicznym oraz analizie kory mózgowej pobranej od pacjentów zmarłych z powodu infekcji SARS-CoV-2 udało się wykazać, że zakażenie prowadzi do śmierci komórek śródbłonka w mózgu, co skutkuje pojawieniem się w nim "naczyń-duchów" (pustych rurek bez komórek śródbłonka) - piszą naukowcy.

Neuropsycholożka i biolożka z Wydziału Psychologii UW dr Ewa Malinowska o wpływie SARS-CoV-2 na mózg w podcaście „Nowy lepszy świat” TVN24 GO>>>

Można to odwrócić

Naukowcy wyjaśnili również, dlaczego komórki umierają. Otóż aktywność wirusa powoduje powstawanie cząsteczek, które niszczą białko o nazwie NEMO kluczowe dla życia komórek śródbłonka.

Zdaniem naukowców opisane uszkodzenie ma dwa główne skutki. Po pierwsze, zaburzenie bariery krew-mózg powoduje mikrokrwawienia, przez co krew dostaje się do miejsc, gdzie nie powinna się znajdować. Po drugie w niektórych miejscach dopływ krwi zostaje zmniejszony, co w ekstremalnych sytuacjach może prowadzić do zgonu.

Badanie wskazuje na szczęście, że ten niebezpieczny stan może być odwracalny.

- Jeśli jednak uzyskane wyniki się potwierdzą, odkrycie wskazywałoby na krytyczny czas choroby, kiedy to uszkodzenia naczyń mogą powodować przyszłe ubytki kognitywne, czy zaburzenia neurologiczne, nawet demencję - twierdzą naukowcy.

- Wiedza o nasileniu infekcji SARS-CoV-2 i jej wpływie na właściwe działanie mózgu jest kluczowa dla jak najlepszej opieki nad pacjentami w nadchodzących latach - podsumował Vincent Prévot dyrektor ds. badań w Inserm.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości