TVN Meteo | Nauka

Pazury jak 40-centymetrowe ostrza. Naukowcy pokazali nowo odkryte szczątki megaraptora

TVN Meteo | Nauka

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Megaraptory były mięsożernymi dinozaurami, które mogły osiągać 10 metrów wysokości i ważyć około pięciu ton. Ich specyficzną cechą były ogromne pazury, przypominające ostrza, o długości nawet 40 centymetrów. Dzięki nowo odkrytym pozostałościom szkieletu gada z gatunku Maip macrothorax, naukowcom z Argentyny udało się dowiedzieć więcej na temat budowy jego klatki piersiowej i rozłożenia mięśni.

W południowej Argentynie odkryto megaraptora, który żył około 70 milionów lat temu.

Największy z megaraptorów

Skamieniałości odkryte zostały w argentyńskiej prowincji Santa Cruz w 2020 roku. Jak stwierdzono, należały do gatunku Maip macrothorax - dinozaura, który osiągał wysokość dziesięciu metrów i ważył około pięciu ton.

- Megaraptory były dinozaurami mięsożernymi. Żywiły się mięsem i osiągały wysokość od pięciu do dziewięciu metrów, przy czym największy z nich - Maip macrothorax - osiągał wysokość do dziesięciu metrów. Megaraptory były zwierzętami o zwinnym szkielecie, długich ogonach, które z pewnością pomagały im w poruszaniu się i zachowaniu równowagi, długich szyjach i długiej czaszce z ponad 60 małymi zębami. Jednak ich najlepszą bronią były silne, długie ramiona, zakończone długimi, zakrzywionymi i spiczastymi pazurami, które w niektórych przypadkach mogły mierzyć nawet 40 centymetrów długości - opowiadał Mauro Aranciaga, jeden z odkrywców.

Doskonale zachowane

Pozostałości są zachowane w świetnym stanie. Dzięki nim możliwe było określenie kolejnych cech budowy dinozaura, takich jak rozłożenie jego mięśni i więzadeł.

- To zwierzę ma wyjątkowo duże rozmiary. Udało nam się odzyskać wiele części klatki piersiowej, co dało nam wyobrażenie o tym, jak wyglądał jego tułów. Jednocześnie jedną z zalet jest to, że skamieniałości zachowały coś, co raczej nie powinno przetrwać. To zwierzę ma dużą jamę klatki piersiowej. Widać na niej wstawki więzadłowe, które łączą kręgi z żebrami - dodał Aranciaga.

Maip macrothorax zamieszkiwał argentyński region Patagonii w okresie kredy, około 70 milionów lat temu.

Skamieniałości są wystawione w Muzeum Nauk Przyrodniczych Bernardino Rivadavia w Buenos Aires.

Autor:kw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości