TVN Meteo | Nauka

Rój Geminidów 2021. Dziś w nocy przypada maksimum zimowego deszczu spadających gwiazd

TVN Meteo | Nauka

Autor:
anw/dd
Źródło:
Z głową w gwiazdach, space.com
Rozbłysk jednego z Geminidów (NASA)
Rozbłysk jednego z Geminidów (NASA)
wideo 2/4
Rozbłysk jednego z Geminidów (NASA)

W nocy w poniedziałku na wtorek warto spojrzeć w niebo. W ciągu nadchodzącej nocy przypada bowiem maksimum deszczu Geminidów - będziemy mogli podziwiać spadające meteory. Najlepszy czas na obserwacje to godzina 2 w nocy.

W nocy z poniedziałku na wtorek (13/14 grudnia) przypada maksimum roju Geminidów. Jednak w tym roku nie będzie on spektakularny, ponieważ wypada zaledwie kilka dni przed pełnią Księżyca.

Deszcz Geminidów

Gdy światła Księżyca nie przeszkadzają obserwatorom nieba, ci mogą zobaczyć podczas roju Geminidów do 150 spadających meteorów na godzinę w szczycie nocy - informuje Amerykańskie Towarzystwo Meteorów (American Meteor Society).

- Jednak ze względu na zakłócenia spowodowane światłem Księżyca, deszcz Geminidów w 2021 roku może przynieść tylko 60 do 120 meteorów na godzinę, a wiele z nich będzie wyglądało dość słabo - powiedział Joe Rao, felietonista portalu space.com zajmujący się obserwacjami nieba. - Jest to spowodowane tym, że światło z niemal pełnej tarczy Księżyca, bo to będzie kilka dni przed pełnią, przesłoni wszystkie, prócz najjaśniejszych meteorów - dodał.

Księżyc będzie oświetlony dzisiejszej nocy aż w 76 procentach, co znacznie pogorszy warunki obserwacji. "Zajdzie około 2 w nocy, co da mam 4 godziny obserwacji w całkowitej ciemności" - napisał na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Najaktywniejszy rój meteorów w roku

"Choć "spadające gwiazdy" kojarzą nam się raczej z latem, to wcale nie sierpniowe Perseidy są najaktywniejszym rojem meteorów w roku. Palma pierwszeństwa należy do dwóch zimowych rojów: grudniowych Geminidów i styczniowych Kwadrantydów" - napisał Karol Wójcicki.

Dodał, że przy obserwacjach meteorów niezwykle ważne jest ciemne niebo. Dlatego warto wyjechać gdzieś poza miasto, gdzie niebo będzie ciemne.

Gdzie szukać Geminidów? "Meteory z roju Geminidów "wylatują" z konstelacji Bliźniąt. Ta konstelacja jest widoczna wieczorem nisko nad wschodnim horyzontem, w środku nocy góruje wysoko nad południowym horyzontem i przed świtem chyli się ku zachodowi. Geminidów poszukujcie więc na całym niebie" - pisze na Facebooku Wójcicki.

Rozbłysk jednego z Geminidów (NASA)
Rozbłysk jednego z Geminidów (NASA) W nocy 13 grudnia na niebie można było podziwiać apogeum spadającego roju geminidów. Geminidy są aktywne od 4 do 17 grudnia, a swoje maksimum osiągają zwykle w nocy z 13 na 14 dnia tego miesiąca.

Autor:anw/dd

Źródło: Z głową w gwiazdach, space.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości