TVN Meteo | Nauka

Pora spożywania posiłków ma wpływ na długość życia chorych na cukrzycę

TVN Meteo | Nauka

Autor:
anw
Źródło:
eurekalert.org
Jak uchronić się przed cukrzycą?
Jak uchronić się przed cukrzycą?tvn24
wideo 2/5
tvn24Jak uchronić się przed cukrzycą?

Pora dnia spożywania posiłków i stopień ich przetworzenia wpływają na stan zdrowia i długość życia osób chorych na cukrzycę - wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Pory spożywania posiłków powinny być zgodne z zegarem biologicznym - naturalnym, wewnętrznym procesem, który reguluje cykl snu i powtarza się co 24 godziny. Zdaniem chińskich naukowców pewne produkty powinny być spożywane przez diabetyków o konkretnych porach dnia. Do takich wniosków doszli po przeanalizowaniu danych na temat 4642 osób z cukrzycą z programu badawczego National Health and Nutrition Examination Survey w USA.

Pora dnia a posiłki

Naukowcy stwierdzili, że osoby chore na cukrzycę, które rano jadły ziemniaki lub warzywa bogate w skrobię, po południu produkty pełnoziarniste, a wieczorem ciemne warzywa, takie jak zielenina i brokuły oraz mleko, były mniej narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Ponadto badania wykazały, że ci, którzy wieczorem spożywali przetworzone mięso, częściej umierali na tego typu choroby.

- Zaobserwowaliśmy, że spożywanie ziemniaków rano, ziaren zbóż po południu, zieleniny i mleka wieczorem oraz mniej przetworzonego mięsa późniejszą porą wiązało się z dłuższą średnią życia osób z cukrzycą - powiedział doktor Qingrao Song z Uniwersytetu Medycznego Harbin w Chinach. - Wytyczne żywieniowe dla diabetyków powinny w przyszłości uwzględniać optymalne pory spożywania pokarmów - dodał.

CukrzycaMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw

Źródło: eurekalert.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości