Ojciec roku nigdzie nie rusza się bez ponad setki swoich niewyklutych dzieci. Dał się uchwycić na zdjęciu

Autor:
anw
Źródło:
livescience.com, Australian Museum
Oceaniczny smok
Oceaniczny smok
Scripps Oceanography
Scripps OceanographyOceaniczny smok

To, jak troskliwy potrafi być samiec Phyllopteryx taeniolatus, widać na zdjęciu uchwyconym przez oceanografkę PT Hirschfield. Fotografia przedstawia smoka morskiego dryfującego po łące morskiej trawy z przyklejonym do ogona pękiem jaj.

Zdjęcie wykonane przez PT Hirschfield, australijską oceanografkę, zajęło najwyższe miejsce w kategorii Compact Behavior w konkursie Underwater Photography Guide's 2022 Ocean Art. Fotografia przedstawia samca smoka morskiego Phyllopteryx taeniolatus, który do ogona ma przyklejony pęk jaj. W przyszłości z tych jaj wyklują się młode.

Smoki morskie Phyllopteryx taeniolatus to ryby spokrewnione z konikami morskimi. Żyją na głębokości od 4 do 6 metrów, choć mogą zanurkować nawet na 50 metrów - pisze serwis internetowy Live Science, powołując się na akwarium w Atlancie w stanie Georgia. Zazwyczaj rozpoczynają lęgi pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Smoki morskie

Jak pisze Live Science, jaja składane przed smoki morskie najpierw są koloru różowego, a potem stają się brązowawe.

- Po kilku tygodniach zaczynasz widzieć plamki wewnątrz każdego jaja, są to oczy - powiedział w rozmowie z Live Science Greg Rouse, biolog morski z University of California, komentując zdjęcie. Rouse dodał, że jaja przedstawione na zdjęciu zostały dopiero co złożone.

W przeciwieństwie do większości kręgowców, samce smoków morskich inwestują czas i energię w opiekę nad niewyklutymi jajami. Smoki morskie przyklejają jaja, których jest od 100 do 180, do spodniej strony ogona. Blisko spokrewnione grupy, w tym koniki morskie, również wykazują tę niezwykłą strategię opiekowania się potomstwem - podaje Live Science.

Phyllopteryx taeniolatus są endemiczne dla przybrzeżnych wód Australii. Bardzo trudno rozmnaża się je w niewoli.

- Smoki morskie, które ludzie widzą w akwarium, są w większości przypadków łapane na wolności -powiedział Rouse. Rouse jest współzałożycielem projektu Seadragon Search, w którym entuzjaści nurkowania mogą rejestrować swoje spotkania z tymi rybami. 

Smok morski z potomstwem przyklejonym do ogonaPT Hirschfield

Autor:anw

Źródło: livescience.com, Australian Museum

Źródło zdjęcia głównego: PT Hirschfield

Pozostałe wiadomości