Nawet biodegradowalny plastik rozkłada się kilkanaście miesięcy

Autor:
kw
Źródło:
PAP, eurekalert.org
Kawałki plastiku w przewodach pokarmowych ryb
Kawałki plastiku w przewodach pokarmowych rybtvn24
wideo 2/17
Plastik

Według najnowszych, amerykańskich badań, nawet biodegradowalne odpady mogą rozkładać się w środowisku naturalnym przez kilkanaście miesięcy. To znacznie krócej niż te wykonane z "typowego" plastiku, jednak i tak nazewnictwo jest w tym wypadku mylące, gdyż w założeniu powinny ulegać sprawnej i pełnej degradacji. To pierwsza tego typu analiza.

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma naukowego "Plos One", powszechnie stosowane biodegradowalne tworzywo sztuczne pozostaje niezmienione w środowisku morskim przez co najmniej 14 miesięcy.

Zbadano próbki

Gromadzenie się w oceanie trwałych odpadów z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej jest jednym z najpoważniejszych problemów ekologicznych dotyczących środowiska morskiego. Przedmioty z tworzyw sztucznych, na przykład butelki na wodę, które dostają się do oceanu, mogą przetrwać dziesięciolecia w swojej pierwotnej formie. Nawet jeśli rozpadają się na mikroskopijne kawałki (mikroplastik), nie ulegają biodegradacji, lecz pozostają niestrawnymi zanieczyszczeniami, które przedostają się do łańcuchów pokarmowych.

W ostatnich latach opracowane zostały substytuty powszechnie wykorzystywanych tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. Ich wprowadzeniu miało na celu zarówno zmniejszenie zużycia paliw kopalnych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, jak i zapewnienie bardziej przyjaznych dla środowiska odpadów.

Plastik zalewa światAdam Ziemienowicz/PAP

Do najbardziej popularnych zamienników tworzyw sztucznych należy kwas polimlekowy (PLA) - polimer kwasu mlekowego pochodzącego z fermentacji cukrów i skrobi. PLA rozpada się z powrotem na kwas mlekowy w wysokich temperaturach, występujących w bardzo dużych stosach kompostu, jednak w chłodniejszych warunkach reakcja ta nie jest ani niezawodna, ani szybka.

Badania nad rozpadem tworzyw biodegradowalnych przeprowadziła Sarah-Jeanne Royer i jej współpracownicy ze Scripps Institution of Oceanography na University of California w San Diego. Naukowcy zanurzyli próbki PLA wraz z próbkami materiałów na bazie ropy naftowej, na bazie celulozy oraz na bazie mieszanki celulozy i ropy naftowej w klatkach u wybrzeży La Jolla w Kalifornii. Próbki były badane co tydzień pod kątem oznak rozpadu i wracały do oceanu po kilku godzinach.

Nie biodegradowalny, a "kompostowalny"

Jak się okazało, materiał na bazie celulozy rozkładał się szybko, w mniej niż miesiąc. Laboratoryjna analiza chemiczna potwierdziła, że celuloza została w dużej mierze rozłożona w wyniku procesów biologicznych poprzez produkcję dwutlenku węgla, a nie zwykłe zużycie mechaniczne. W przeciwieństwie do tego ani tworzywo na bazie ropy naftowej, ani mieszanka, ani PLA nie wykazywały oznak degradacji w ciągu 14 miesięcy eksperymentu.

- Nasze wyniki wskazują, że "kompostowalność" nie oznacza degradacji w środowisku naturalnym - powiedziała Royer. - Określanie kompostowalnych tworzyw sztucznych jako tworzyw biodegradowalnych jest mylące, ponieważ może sugerować, że materiał ulega degradacji w środowisku. Tworzywa sztuczne na bazie PLA muszą być kompostowane w odpowiednio kontrolowanych obiektach, aby mogły osiągnąć swój potencjał jako biodegradowalne substytuty tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej - dodała.

Plastikowe odpady na świecieAdam Ziemienowicz/PAP

Jak wspomniała, to jedno z nielicznych pionierskich badań, dotyczących porównywania biodegradowalności różnych rodzajów materiałów - naturalnych, w pełni syntetycznych i pochodzenia biologicznego - w naturalnych warunkach środowiskowych i kontrolowanych systemach zamkniętych.

- Nasze badanie pokazuje potrzebę standaryzacji testów, aby sprawdzić, czy materiały promowane jako nadające się do kompostowania lub biodegradowalne, takie jak PLA, faktycznie ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym. Konsumenci, którzy są zaniepokojeni zanieczyszczeniem plastikiem w formie mikrowłókien, powinni być poinformowani, kompetentni i świadomi co do kupowanych materiałów - podsumowała.

Autor:kw

Źródło: PAP, eurekalert.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości