TVN Meteo | Nauka

Potężna asteroida przemknęła obok Ziemi. "Od ponad dekady przewidywaliśmy jej zbliżenie"

TVN Meteo | Nauka

Aktualizacja:
Autor:
anw/dd
Źródło:
newsweek.com, NASA
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

"Potencjalnie niebezpieczna" asteroida 2008 TZ3 zbliżyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek do Ziemi. Kiedy mijała naszą planetę poruszała się z prędkością prawie 30 tysięcy kilometrów na godzinę.

Asteroida o nazwie 388945 (2008 TZ3), której średnica wynosi ponad 480 metrów, weszła na orbitę Ziemi z prędkością 29 451 kilometrów na godzinę. Jak poinformowała NASA, obiekt nie stanowi ryzyka dla naszej planety, choć zaliczany jest do "potencjalnie niebezpiecznych" asteroid (Potentially Hazardous Asteroid), poruszających się wokół Słońca po orbitach przecinających orbitę Ziemi lub znajdujących się w jej pobliżu.

Minimalna odległość, na jaką asteroida zbliżyła się do Ziemi w niedzielę o godzinie 23.18 polskiego czasu, wyniosła około 5,8 miliona kilometrów.

- 2008 TZ3 przeleci w odległości około 15 razy większej niż odległość Ziemi do Księżyca - powiedział amerykańskiemu Newsweekowi Paul Chodas, dyrektor Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) NASA. - Znamy orbitę tej asteroidy bardzo dokładnie i możemy z całą pewnością przewidzieć, że 15 maja nie zbliży się ona na odległość większą niż około 15 odległości księżycowych - dodał.

"Od ponad dekady przewidywaliśmy jej zbliżenie w tym miesiącu"

Asteroida została odkryta 6 października 2008 roku przez Mount Lemmon Survey, program astronomiczny będący częścią Catalina Sky Survey, mający za zadanie odnajdowanie i katalogowanie obiektów bliskich Ziem. Naukowcy śledzą 2008 TZ3 od ponad 13 lat.

- Od ponad dekady przewidywaliśmy jej zbliżenie w tym miesiącu, ponieważ orbita tej asteroidy jest dobrze znana - powiedział Chodas.

2008 TZ3 minęła Ziemię w jeszcze mniejszych odległościach niż w tym roku już kilkakrotnie: w 2016, 2018 i 2020 roku. Zbliżenie z 2018 roku było największe ze wszystkich – asteroida minęła naszą planetę w odległości zaledwie sześciu dystansów Ziemi do Księżyca.

Orbita asteroidy 2008 TZ3ssd.jpl.nasa.gov

Autor:anw/dd

Źródło: newsweek.com, NASA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości