Megarakietę czeka kluczowy test. Dziś ruszy w podróż do miejsca, w którym odbędzie się próbne odliczanie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl
"Wylądowaliśmy, zbadaliśmy, szczęśliwie wróciliśmy"
"Wylądowaliśmy, zbadaliśmy, szczęśliwie wróciliśmy"tvn24
wideo 2/10
Księżyc - misje, nauka

Już niebawem NASA wykona ważny test - kluczowy dla powodzenia misji Artemis 1, która ma przygotować astronautów do powrotu na Księżyc. Gigantyczna rakieta SLS z kapsułą Orion ma w czwartek rozpocząć podróż z budynku montażowego na stanowisko startowe w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie, gdzie za kilka tygodni odbędzie się próbne odliczanie do startu.

Artemis 1 to bezzałogowa misja kosmiczna NASA, która ma przyczynić się do do powrotu astronautów na Księżyc. Jeśli misja się powiedzie, rakieta SLS (Space Launch System) wyniesie na orbitę wokółksiężycową bezzałogowy statek kosmiczny Orion. Ma on okrążyć Srebrny Glob i wrócić na Ziemię. Prace nad statkiem kosmicznym trwały od ponad 10 lat.

Kolejną misją będzie Artemis 2, w ramach której zostanie wykonany załogowy lot wokół Księżyca. Natomiast według ostatnich planów amerykańskiej agencji kosmicznej, astronauci polecą na Księżyc najwcześniej w 2025 roku. Pierwotne założenia dotyczące powrotu ludzi na naszego naturalnego satelitę mówiły o tym, że dojdzie do tego rok wcześniej. Misją tą będzie Artemis 3.

Statek przejdzie testy

O ile warunki atmosferyczne będą korzystne, a takie są przewidywane, operacja transportu rakiety wyższej od Statui Wolności i ważącej 5,75 mln ton ma rozpocząć się w czwartek o godzinie 17 czasu lokalnego (godz. 22 w Polsce). Zostanie wykorzystany do tego ogromny pojazd gąsienicowy. Odległość 6,5 kilometra ma pokonać w 11 godzin.

Następnie statek zostanie przygotowany do decydującego testu, który rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa około dwóch dni. Zbiorniki paliwa zostaną napełnione schłodzonym ciekłym wodorem i ciekłym tlenem, po czym przeprowadzone zostanie próbne odliczanie do startu. W celu oceny działania całego systemu proces zostanie zatrzymany na sekundy przed zapłonem czterech silników rakiety.

"Gotowi do rozpoczęcia podróży"

Transport miał odbyć się w ubiegłym miesiącu, ale z powodu serii problemów technicznych został przełożony. Usterki zostały naprawione. - Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia podróży w czwartek - mówiła Charlie Blackwell-Thompson kierująca misją. 

Start zaplanowany na kwiecień lub maj

Osiem lub dziewięć dni po zakończeniu testów rakieta zostanie z powrotem przetransportowana do budynku montażowego NASA (Vehicle Assembly Building) w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego, gdzie poczeka na swój start w kosmos.

Start planowany jest w kwietniu lub maju, ale NASA podkreśla, że termin może ulec zmianie. Będzie to zależne od powodzenia testów.

NASA chce, by na Księżycu stanęła pierwsza kobieta

W ramach programu Apollo w latach 1969-1972 na Srebrny Glob wysłanych zostało sześć załogowych misji kosmicznych. Pierwsze lądowanie nastąpiło 16 lipca 1969 roku. Rakieta Saturn V wyniosła wtedy w kosmos statek Apollo 11. 21 lipca amerykański astronauta Neil Armstrong postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca.

Imię Artemis, tak jak Apollo, pochodzi z mitologii greckiej. Teraz NASA chce wysłać na Księżyc pierwszą kobietę i pierwszą osobę o innym kolorze skóry niż biały. Po udanym powrocie na Księżyc amerykańska agencja kosmiczna chce przygotować lot na Marsa. 

Artystyczna koncepcja misji Artemis 1 - bezzałogowego lotu wokół Księżyca NASA/Holly Zell

Autor:ps

Źródło: Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości