Na Ziemi znów może utworzyć się superkontynent

Autor:
kw
Źródło:
phys.org
Płyty tektoniczne
Płyty tektoniczne
NASA
Płyty tektoniczne

Najnowsze symulacje australijskich badaczy wykazały, że za 200-300 milionów lat aktywność płyt tektonicznych wywoła zamknięcie Oceanu Spokojnego. W tym czasie Ameryka może złączyć się z Azją i utworzyć nowy superkontynent - Amazję.

Naukowcy z australijskiej uczelni Curtin University wykazali, że za 200-300 milionów lat może dojść do zamknięcia Oceanu Spokojnego, a wtedy na świecie pojawi się Amazja - nowy superkontynent.

Przyszłość Ziemi

Do badań, których wyniki ujrzały światło dzienne w czasopiśmie naukowym "National Science Review", badacze wykorzystali symulacje komputerowe. Jak stwierdzili, ponieważ w ciągu milionów lat Ziemia zacznie się ochładzać, osłabią się grubość i wytrzymałość płyt tektonicznych.

- Przez ostatnie dwa miliardy lat kontynenty Ziemi zderzały się ze sobą. Co 600 milionów lat dochodziło do tak zwanego cyklu superkontynentalnego, podczas którego wyłaniał się nowy kontynent. Oznacza to, że znane nam kontynenty mogą połączyć się za kilkaset milionów lat - powiedział główny autor analizy Chuan Huang.

Na Ziemi znów powstanie superkontynent?Shutterstock

Z połączenia Azji i Ameryki

Powstały superkontynent został już nazwany przez naukowców Amazją. Na człony nazwy składają się słowa "Ameryka" i "Azja", ponieważ to właśnie te kontynenty mają połączyć się, gdy dojdzie do zamknięcia Pacyfiku. Naukowcy spodziewają się, że ważną rolę w procesie powstania kontynentu odegra także Australia, która wcześniej zderzy się z Azją.

- Poprzez symulację tego, jak mogą ewoluować płyty tektoniczne Ziemi, byliśmy w stanie obalić niektóre wcześniejsze teorie naukowe i pokazać, że za mniej niż 300 milionów lat Ocean Spokojny najprawdopodobniej zamknie się, tworząc Amazję - powiedział naukowiec.

Ocean Spokojny jest tym, co pozostało z Panthalassy - superoceanu, który zaczął tworzyć się 700 milionów lat temu po rozpadnięciu poprzedniego superkontynentu i istniał przez erę paleozoiku i mezozoiku. Pacyfik to najstarszy ocean, jaki mamy na Ziemi. Według analiz, jego powierzchnia zaczęła kurczyć się już od czasu ery dinozaurów. Ponieważ obecnie maleje o kilka centymetrów rocznie, naukowcy obliczyli, że do całkowitego zamknięcia dojdzie za około 200-300 milionów lat.

Ziemia, jakiej nie znamy

Zdaniem jednego ze współautorów analizy istnienie jednego kontynentu na świecie dramatycznie zmieniłoby ziemski ekosystem.

- Ziemia, jaką znamy, stanie się zupełnie inna, gdy utworzy się Amazja. Spodziewamy się, że poziom morza będzie niższy, rozległe wnętrze superkontynentu stanie się jałowe, a temperatura będzie mieć wysoki zakres - powiedział profesor Zheng-Xiang Li. - Obecnie Ziemia składa się z siedmiu kontynentów z bardzo zróżnicowanymi ekosystemami i kulturami, więc myślenie o tym, jak świat będzie wyglądał za 200-300 milionów lat, jest fascynujące - podsumował.

Autor:kw

Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości