TVN Meteo | Nauka

Międzynarodowe badania: psy prawdopodobnie udomowiono dwa razy

TVN Meteo | Nauka

Autor:
kw
Źródło:
PAP, crick.ac.uk
Konkurs na najbrzydszego psa na świecie
Konkurs na najbrzydszego psa na świecieReuters
wideo 2/6
Psy

Według analiz międzynarodowego zespołu archeologów, psy mogły zostać udomowione dwa razy. Świadczyć o tym mają doniesienia, że pochodzą z co najmniej dwóch odrębnych populacji wilka.

Badania genetyczne sugerują, że psy być może zostały udomowione dwukrotnie - piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature".

Zespół dowodzi, że pochodzenie psów można wywieść z co najmniej dwóch odrębnych populacji wilka. Oznaczałoby to, że psy zostały udomowione przynajmniej dwukrotnie.

Co najmniej 15 tysięcy lat temu

Jedna z najbardziej zagadkowych kwestii w dziejach człowieka dotyczy najwierniejszego zwierzęcia, jakie udało się człowiekowi udomowić, czyli psa. Jak dotąd naukowcy nie są w stanie jednoznacznie powiedzieć, kiedy i gdzie do tego doszło.

Najnowsze badania prowadzone przez międzynarodowy zespół posuwają dyskusję o krok naprzód. Badacze dowodzą, że u psów odnaleźć można geny dwóch oddzielnych populacji wilków. Pewne jest, że psy wywodzą się od wilka szarego, a do udomowienia doszło w trakcie ostatniego zlodowacenia, co najmniej 15 tysięcy lat temu. Nie wiadomo jednak, gdzie to się stało i czy w jednym miejscu, czy może w kilku.

Zespół analizował 72 prehistoryczne genomy wilków z okresu ostatnich 100 tysięcy lat z obszaru Europy, Syberii i Ameryki Północnej. Uwzględniono materiał pobrany z doskonale zachowanej głowy wilka sprzed 32 tysięcy lat, którą odnaleziono na Syberii.

We wschodnich regionach

Okazało się, że zarówno wczesne, jak i dzisiejsze psy są bliżej spokrewnione z prehistorycznymi wilkami z Azji niż z europejskimi. Oznaczałoby to, że do udomowienia doszło gdzieś na wschodzie.

Naukowcy odkryli jednak, że w genomie psów odnaleźć można również ślady innej populacji wilków. Wczesne psy z północno-wschodniej Europy, Syberii i obu Ameryk odznaczają się pochodzeniem wyłącznie ze wschodniej populacji wilków. Natomiast wczesne psy z Bliskiego Wschodu, Afryki i południa Europy posiadają pewną domieszkę bliskowschodniej populacji wilków oprócz tej syberyjskiej.

Być może zatem do udomowienia doszło dwukrotnie lub tylko raz, po czym psy ponownie krzyżowały się z wilkami.

Autor:kw

Źródło: PAP, crick.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości