TVN Meteo | Nauka

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spadnie do oceanu w 2031 roku

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps
Źródło:
PAP, CNN
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA
wideo 2/8
Ziemia widziana z kosmosu (NASA, ISS)

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie działać jeszcze przez dziewięć lat. Amerykańskie władze w ostatniej deklaracji wyraziły chęć utrzymywania jej do 2030 roku. Po tym czasie, na początku 2031 roku, zostanie zdeorbitowana i rozbije się na Oceanie Spokojnym. NASA przedstawiła zaktualizowane plany dotyczące działania ISS przez kolejne lata.

31 grudnia 2021 roku NASA poinformowała, że od amerykańskiej administracji prezydenckiej otrzymała deklarację przedłużenia okresu działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 2030 roku. W związku z tym w ramach NASA opracowano nową wersję planu dotyczącego działania stacji kosmicznej. Poprzednia wersja planu pochodziła z 30 grudnia 2018 roku, natomiast najnowsza została przygotowana w styczniu 2022 roku jako raport dla Kongresu. Definiuje on cele na najbliższą dekadę dotyczące działania stacji i przejścia w coraz większym stopniu na usługi komercyjne.

- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wchodzi w swoją trzecią i najbardziej produktywną dekadę jako przełomowa platforma naukowa w mikrograwitacji. Ta dekada opiera się na udanym globalnym partnerstwie obejmującym testowanie technologii eksploracji i związanych z badaniami na ludziach - w celu eksploracji kosmosu, korzyści medycznych dla ludzkości i korzyści środowiskowych, a także dla położenia podwalin pod komercyjną przyszłość na niskiej orbicie okołoziemskiej - wskazała Robyn Gatens, dyrektor ISS.

Plany ISS na następne lata

NASA zakłada, że do 2030 roku uda się na tyle rozwinąć amerykańskie prywatne firmy kosmiczne, że będą w stanie realizować na niskiej orbicie okołoziemskiej zadania, które wykonywano do tej pory na stacji ISS. Przykładowo w ostatnich dwóch latach NASA podpisała porozumienia o zadokowaniu komercyjnego modułu do stacji ISS (firma Axiom Space), a także zaprojektowaniu trzech komercyjnych stacji kosmicznych (firmy: Blue Origin, Nanoracks LLC, Northrop Grumman Systems Corporation).

W raporcie czytamy, iż NASA ma być jednym z wielu klientów komercyjnych przedsięwzięć, zamawiając usługi potrzebne dla swoich projektów. Na razie natomiast będzie wspomagać rozwój sektora prywatnego, aby nastąpiło płynne przejście z działań prowadzonych na ISS na działania na prywatnych stacjach kosmicznych.

Na najbliższe lata dla stacji ISS wymienianych jest pięć głównych celów: umożliwienie głębokiej eksploracji kosmosu, prowadzenie badań z korzyściami dla ludzkości, wsparcie dla amerykańskiego sektora kosmicznego, prowadzenie międzynarodowej współpracy, inspirowanie ludzkości.

ISS spadnie do oceanu w 2031 roku

W styczniu 2031 roku stacja kosmiczna ma zostać zdeorbitowana. Jej orbita będzie stopniowo obniżana z wysokości około 400 kilometrów i ostatecznie stacja spadnie do Oceanu Spokojnego.

Jak poinformowała NASA, stacja ma spaść w południowej części Pacyfiku w miejscu nazywanym punktem Nemo. To miejsce najbardziej oddalone od lądu. Znajduje się w odległości ponad 4800 kilometrów od wschodniego wybrzeża Nowej Zelandii i ponad 3200 km na północ od Antarktydy.

Okolice punktu Nemo stanowią "cmentarz" dla wielu statków kosmicznych. Szacuje się, że od 1971 roku upadło tam ponad 260 obiektów kosmicznych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości