Pysk niedźwiedzia na Marsie. Skąd się wziął?

Autor:
as
Źródło:
Universe Today, The University of Arizona
"Niedźwiedzia głowa" na Marsie
"Niedźwiedzia głowa" na MarsieNASA/JPL-Caltech/UArizona
wideo 2/12
NASA/JPL-Caltech/UArizona"Niedźwiedzia głowa" na Marsie

Formacja w kształcie niedźwiedziego pyska została dostrzeżona na Marsie. W jej skład wchodzą dwa kratery, zapadnięte wzgórze i seria długich uskoków, układających się w okrąg. Naukowcy uważają, że nietypowy "rysunek" na powierzchni planety mógł powstać w wyniku dawnej aktywności wulkanicznej.

Marsjańskie kratery mają najróżniejsze rozmiary i kształty. W niektórych z nich możemy dopatrzeć się ludzkich twarzy, a w innych - zwierząt lub obiektów. Tym razem sonda Mars Reconnaissance Orbiter uchwyciła za pomocą kamery HiRISE formację geologiczną, która przypomina pysk niedźwiedzia.

Pozostałości kanału wulkanicznego

Jak wskazał koordynator projektu HiRISE Alfred McEwen, na "niedźwiedziowatą" strukturę składają się dwa kratery (oczy), częściowo zapadnięte wzgórze w kształcie litery V (nos i szczęka) oraz uskoki, układające się w zbliżony do okręgu kształt (obrys głowy).

- Okrągły układ pęknięć może być spowodowany osadzaniem się pyłów nad zasypanym kraterem uderzeniowym - wyjaśnia McEwen. - Być może "nos" to pozostałość po kanale wulkanicznym lub błotnym, a samo wzgórze może być zbudowane z lawy lub prehistorycznego błota.

Obecnie na Marsie nie występuje aktywność wulkaniczna, ale przed tysiącami lat planeta była pod tym względem bardzo aktywna, o czym świadczy chociażby obecność wulkanów. Jeden z nich, Olympus Mons, to najwyższa znana góra Układu Słonecznego

Formacja geologiczna na Marsie w kształcie niedźwiedziego pyskaNASA/JPL-Caltech/UArizona

Twarze w kosmosie

"Marsjański niedźwiedź" to nie jedyna nietypowa formacja geologiczna na Czerwonej Planecie. Jedną z pierwszych była marsjańska twarz, uchwycona przez sondę Viking w latach 70. XX wieku. Od tego czasu lądownikom i sondom udało się uchwycić wiele struktur o rozbudzających wyobraźnię kształtach, w tym słynną "uśmiechniętą buźkę" - gigantyczny krater Galle.

"Uśmiechnięty" krater Galle na MarsieESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Autor:as

Źródło: Universe Today, The University of Arizona

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Pozostałe wiadomości