W asteroidzie znajdującej się niedaleko Ziemi odkryto materię organiczną. "To wielki sukces"

Autor:
JZB//mm
Źródło:
CNN, PAP
Ogłoszenie startu japońskiej sondy kosmicznej Hayabusa2
Ogłoszenie startu japońskiej sondy kosmicznej Hayabusa2Reuters
wideo 2/2
ReutersHayabusa2

Materia organiczna, w tym witaminy i aminokwasy, zostały odnalezione we wnętrzu asteroidy Ryugu - poinformowali japońscy naukowcy. Odkrycie to może potwierdzać teorię, że niezbędne do powstania życia cząsteczki zostały dostarczone na naszą planetę właśnie przez kosmiczne skały.

Hayabusa2 to pierwsza misja, podczas której udało się przetransportować na Ziemię materiał wydobyty spod powierzchni asteroidy. Wyniki badań pobranych próbek zostały opublikowane 21 marca w magazynie "Nature Communications". "To wielki sukces Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych" - ogłosiła w komunikacie Międzynarodowa Federacja Astronautyczna.

Materia organiczna w asteroidzie

Pobrane w 2019 roku próbki z wnętrza oddalonej od Ziemi o 340 milionów kilometrów asteroidy Ryugu pochodzą z jej powierzchni oraz z wnętrza 10-metrowego krateru utworzonego w niej uderzeniem specjalnego miedzianego pocisku. Jak poinformowano w opublikowanych teraz wynikach analizy, w próbkach spod powierzchni asteroidy odnaleziono cząstki organiczne - uracyl oraz niacynę. Uracyl stanowi jeden z głównych budulców RNA. Niacyna to natomiast witamina, znana również jako B3. W próbkach zostały odnalezione także inne cząstki organiczne: aminokwasy, aminy i kwasy karboksylowe.

Co ciekawe, uracyl i niacyna były już wcześniej wykrywane we fragmentach meteorytów, które uderzały w powierzchnię Ziemi. Dotąd nie było jednak pewności, czy nie było to rezultatem zanieczyszczenia po zderzeniu z naszą planetą. - Zawsze pojawiało się pytanie, jak bardzo zanieczyszczone były te cząsteczki w związku z ich ekspozycją na ziemskie środowisko - zwrócił uwagę Yasuhiro Oba, profesor z Uniwersytetu Hakkaio w Japonii. - Statek kosmiczny z misji Hayabusa2 pobrał jednak dwie próbki bezpośrednio z asteroidy Ryugu i dostarczył je na Ziemię w uszczelnionych kapsułach, w związku z czym ewentualne zanieczyszczenie materiału można wykluczyć - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida przeleci obok nas. I to w odległości mniejszej niż dystans Ziemia-Księżyc

Życie z kosmosu

Wyniki japońskich badań są kolejnymi mówiącymi o tym, że niezbędne do powstania życia cząsteczki organiczne - takie jak te odkryte właśnie na Ryugu - pochodzą z kosmosu i zostały dostarczone na naszą planetę przez kosmiczne skały.

- Nie ma wątpliwości, że zawarte w asteroidach i meteoroidach biologicznie ważne cząsteczki, takie jak aminokwasy i zasady azotowe, zostały dostarczone na Ziemię - mówi Obo, dodając, że mogły one odgrywać kluczową rolę "we wczesnym etapie powstawania Ziemi". Jak podkreśla CNN, nie udowadnia to jednak, że życie pozaziemskie istnieje.

Asteroida Ryugu

Ryugu to asteroida szeroka na kilometr, która kształtem przypomina diament lub sześciobok. Uważana jest za jeden z najstarszych obiektów w Układzie Słonecznym. Skały, z których jest zbudowana, zawierają ślady węgla i wody, które powstały w czasie narodzin Układu Słonecznego około 4, 6 mld lat temu. Jak się wydaje, przed około 100 milionami lat obiekt ten był częścią dużo większego ciała o średnicy kilkudziesięciu kilometrów, znajdującego się najprawdopodobniej w rodzinie asteroid Polana lub Eulalia.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida 2023 DW uderzy w Ziemię w 2046 roku? Nowe obliczenia

Autor:JZB//mm

Źródło: CNN, PAP

Pozostałe wiadomości