TVN Meteo | Nauka

Kolizja dwóch galaktyk. Wyglądała jak anielskie skrzydła

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze Herkulesa
Zderzenie galaktyk w gwiazdozbiorze HerkulesaESA/Hubble & NASA
wideo 2/7
Galaktyki

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przesłał zdjęcie, na którym widać dwie zderzające się ze sobą galaktyki. Układ VV-689 jest niemal symetryczny. Moment kolizji kształtem przypomina skrzydła anioła.

Zdjęcie zaprezentowały NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Pochodzi ono z projektu obserwacyjnego, w ramach którego fotografowane są tak zwane "Zoo Gems", czyli ciekawe galaktyki z projektu Galaxy Zoo (Galaktyczne Zoo).

Na fotografii, po lewej stronie, widać dwie galaktyki będące w kolizji w układzie VV-689. Znany jest on także pod oznaczeniami MCG+03-26-016, IRAS F09588+2002, LEDA 29031 oraz pod nazwą "Angel Wing" ("Skrzydło Anioła"). Interakcja pomiędzy galaktykami spowodowała, że układ ten jest prawie symetryczny i przypomina kształtem anielskie skrzydła.

Dwie łączące się galaktyki na zdjęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'aESA/Hubble & NASA, W. Keel. Acknowledgement: J. Schmidt

Głosują na nietypowe galaktyki

W ramach projektu Galaxy Zoo każdy chętny może wspomóc naukowców w klasyfikowaniu galaktyk i analizie olbrzymich ilości danych z teleskopów robotycznych. W ten sposób naukowców wspomagają setki tysięcy ochotników. W trakcie swoich analiz natrafiają między innymi na dziwne lub piękne galaktyki, z których niektóre nie były wcześniej dokładnie badane.

Uczestnicy projektu mogli głosować, które z obiektów zostaną szczegółowo zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Oddano 18 tysięcy głosów. Wybrane do obserwacji obiekty obejmują galaktyki w kształcie pierścienia, nietypowe galaktyki spiralne i różne zderzenia galaktyk, w tym VV-689.

Oprócz Galaxy Zoo istnieje też podobny projekt nauki społecznościowej o nazwie Radio Galaxy Zoo: LOFAR, w ramach którego w odległych galaktykach poszukiwane są supermasywne czarne dziury.

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble & NASA, W. Keel. Acknowledgement: J. Schmidt

Pozostałe wiadomości