TVN Meteo | Nauka

Wenus i Jowisz prawie "zderzą się" na niebie. Do spektakularnej koniunkcji dojdzie w weekend, czy zobaczymy ją na polskim niebie?

TVN Meteo | Nauka

Autor:
anw//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl, Science Alert
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

W weekend dojdzie do koniunkcji Wenus i Jowisza. Planety te optycznie znajdą się bardzo blisko siebie. Czy miłośnicy astronomii będą mogli zobaczyć to spektakularne zjawisko na polskim niebie? Wyjaśniamy.

Koniunkcja to zjawisko, w którym ciała niebieskie i obserwator znajdują się w jednej linii. W najbliższy weekend dojdzie do koniunkcji Wenus i Jowisza. Jak podaje NASA, obie te planety znajdą się tak blisko siebie na nocnym niebie, że w niższych szerokościach geograficznych będzie dobrze widać, jak zlewają się w świecącą masę. Elektryzuje to miłośników astronomii na całym świecie, którzy liczą na obserwację spektakularnego zjawiska. Czy będzie to możliwe także w Polsce?

PAP/Maria Samczuk

Koniunkcja Wenus i Jowisza w Polsce

- U nas, na naszej szerokości geograficznej, ta koniunkcja nie prezentuje się tak spektakularnie z uwagi na to, że kąt nachylenia ekliptyki, czyli drogi, po której poruszają się planety na niebie, jest niski względem horyzontu wiosną - wyjaśnił w rozmowie z tvnmeteo.pl Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", popularyzator astronomii. - Dlatego u nas się tak dobrze nie będzie się to prezentować, bo będzie nisko nad horyzontem. Wenus i Jowisz są co prawda względnie jasne, ale wciąż to są 3-4 stopnie nad horyzontem. Drzewa, pagórki, jasne niebo... To zjawisko raczej nie będzie hitem - dodał. 

W Polsce koniunkcję najlepiej będzie obserwować w niedzielę (1.05) nad ranem, na około godzinę przed wschodem Słońca.

Druga koniunkcja planet w tym miesiącu

Planety będą oddalone od siebie o 690 milionów kilometrów - ponad cztery razy więcej niż wynosi odległość między Ziemią a Słońcem.

Według EarthSky.org Wenus będzie miała magnitudo -4, a Jowisz będzie świecił z magnitudo -2,1. Dla porównania, Księżyc w pełni świeci z jasnością -12,7. Magnitudo to jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd; im wartość jest niższa, tym gwiazda jest jaśniejsza.

Koniunkcja Wenus i Jowisza będzie drugą, która wystąpi w tym miesiącu. Na początku kwietnia w jednej linii ustawiły się Mars i Saturn.

Maria Samczuk/PAP

Autor:anw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości