Niewidzialna "maska" antywirusowa. Tworzy "osłonę powietrzną" przed twarzą

Autor:
anw
Źródło:
technion.ac.il, PAP

Badacze z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion w Hajfie opracowali rewolucyjną niewidzialną "maskę", która chroni jej użytkowników przed przenoszeniem się wirusów takich, jak SARS-CoV-2, MERS, grypy i innych - poinformował w niedzielę dziennik "The Jerusalem Post".

Konwencjonalne maseczki zakładane na twarz chronią ich użytkowników przed różnymi infekcjami dróg oddechowych. Jednocześnie jednak mają one swoje wady – ograniczają identyfikację twarzy i rozpoznawanie emocji, utrudniają zrozumienie tego, co mówią ci, którzy je noszą. Noszenie maseczek przez cały dzień pracy skutkuje również brakiem koncentracji, mniejszą uwagą i cierpliwością. Ludzie ograniczają mówienie, pojawiają się bóle głowy, problemy skórne. Skutkiem tego wiele osób nosi maski nieprawidłowo - tylko na ustach lub pod ustami - co znacznie zmniejsza ochronę. Nawet w Japonii, gdzie maski na twarz są powszechne, duże badanie opublikowane w maju tego roku wykazało, że tylko 20 procent ludzi nosi je prawidłowo - pisze dziennik "The Jerusalem Post".

W jakim stopniu chronią maseczkiMaria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP

Niewidzialna osłona

Zespół, kierowany przez profesorów Moshe Shohama i Davida Greenblatta, opracował radykalnie nowe rozwiązanie kwestii konwencjonalnej maski, tworząc niewidzialną "osłonę powietrzną" przed twarzą użytkownika. Strumień powietrza wytwarzany jest przez niewielkie lekkie urządzenie montowane na daszku czapki. Wydmuchuje on wszelkie wirusy sprzed twarzy osoby noszącej "maskę", skrzętnie osłaniając oczy, nos i usta bez ograniczania rozpoznania twarzy, emocji lub komunikacji werbalnej. Filtr powietrzny jest również wielokrotnego użytku, dzięki czemu nie zanieczyszcza środowiska jak stosowane na całym świecie jednorazowe filtry plastikowe. Niedawno opublikowane badania, oparte na eksperymentach przeprowadzonych w laboratorium Greenblatta, dowiodły skuteczności osłony powietrznej skutecznie blokującej aerozole powstające podczas mówienia, a także duże kropelki powstające podczas kaszlu i kichania. Technion niedawno udzielił licencji na tę technologię firmie Wisdome Wearables Ltd. Start-up jest obecnie w trakcie komercjalizacji produktu i szuka partnerów do wdrożenia tej przełomowej technologii z korzyścią dla osób o wysokim ryzyku zachorowania na wirusy układu oddechowego – poinformował w konkluzji swojej relacji z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie "The Jerusalem Post".

Autor:anw

Źródło: technion.ac.il, PAP

Pozostałe wiadomości