Odtwarzają rafę koralową przy użyciu drukarki 3D. Chcą odbudować "utracony raj"

Autor:
pb//am
Źródło:
CBS News
Trwa obumieranie Wielkiej Rafy Koralowej
Trwa obumieranie Wielkiej Rafy KoralowejShutterstock
wideo 2/3
ShutterstockTrwa obumieranie Wielkiej Rafy Koralowej

Startup z Hongkongu odbudowuje rafę koralową przy użyciu drukarki 3D. Firma opracowała pierwszą tego typu metodę na świecie, której celem jest powstrzymanie wymierania koralowców.

Obszar Morza Południowochińskiego u wybrzeży Hongkongu obfituje w koralowce bardziej niż kojarzony z nimi region Karaibów. Ale w przeszłości rafy koralowe były tam jeszcze bardziej bujne. Wraz z działalnością człowieka, postępującym uprzemysłowieniem miasta i wiążącym się z tym zanieczyszczaniem wód, koralowce zaczęły umierać. Naprzeciw tej pogarszającej się sytuacji wychodzi startup Archireef, który opracował innowacyjną metodę odbudowywania rafy.

Założona w 2020 roku hongkońska firma jest pierwszą na świecie, która podjęła się odtwarzania rafy koralowej przy użyciu druku 3D. Strategia polega na wydrukowaniu sztucznych płytek rafy wykonanych z terakoty, a następnie umieszczeniu ich na piaszczystym dnie morza i pokryciu żywymi koralowcami. Firma podkreśla, że płytki są nieszkodliwe dla środowiska i biodegradowalne.

- Wierzymy, że obszar ten był rajem koralowym. Mogą to potwierdzić osoby z pokolenia II wojny światowej. Woda była krystalicznie czysta, koralowce były wszędzie - powiedział cytowany przez stację CBS News David Baker, współzałożyciel Archireef, który jest też ekologiem zajmującym się koralowcami na Uniwersytecie w Hongkongu. Celem jego startupu jest właśnie odbudowa "utraconego raju".

W jaki sposób narodził się pomysł? - Pewnego wieczoru pomyślałem: dlaczego nie wyłożyć dna morskiego płytkami, tak jak w kuchni czy łazience? - powiedział Baker.

ZOBACZ TEŻ: Umierająca rafa koralowa nagle zmartwychwstała. Odkrycie na dziewiczych Line Islands

Rafy koralowe zagrożone

Naukowcy przewidują, że w ciągu kolejnych 20 lat zniknie od 70 do 90 proc. wszystkich raf koralowych świata. Tymczasem ponad miliard ludzi polega na koralowcach w swoim codziennym życiu - odgrywają one rolę w rybołówstwie, turystyce, a nawet medycynie. Oprócz tego chronią nadmorskie budynki, bo rozbijają się o nie wysokie morskie fale - podaje CBS News. Choć pokrywają niecałe 1 proc. dna morskiego, żyje w nich 25 proc. wszystkich gatunków morskich. Płytki rafowe mogą więc pomóc w odradzaniu się raf oraz w ponownym łączeniu grup koralowców, które rozdzieliły się na skutek wymierania z powodu zmian klimatu.

Autor:pb//am

Źródło: CBS News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości