TVN Meteo | Nauka

Komisja Europejska zachęca do szczepienia się przeciwko grypie

TVN Meteo | Nauka

Autor:
dd//rzw
Źródło:
PAP
Pyrć: Grypa może powrócić ze zdwojoną siłą. Szczepienie jest szczególnie ważne
Pyrć: Grypa może powrócić ze zdwojoną siłą. Szczepienie jest szczególnie ważneTVN24
wideo 2/21
TVN24Pyrć: Grypa może powrócić ze zdwojoną siłą. Szczepienie jest szczególnie ważne

Gorąco zachęcam wszystkich do poważnego potraktowania grypy sezonowej i zaszczepienia się przeciwko niej - zaapelowała komisarz UE ds. zdrowia Stela Kiriakidu. Na tle pandemii COVID-19 szczepienie przeciw grypie jest jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek - dodała.

W piątek w związku z rozpoczynającym się za kilka dni Tygodniem Kampanii Świadomości Grypy, unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu przedstawiła oświadczenie dotyczące grypy. Napisała w nim, że nawet bez pandemii, każdego roku do 40 tysięcy osób w UE traci życie z powodu grypy.

Szczepienia przeciwko grypie sezonowej - dlaczego warto się zaszczepić

"Gorąco zachęcam wszystkich do poważnego potraktowania grypy sezonowej i zaszczepienia się przeciwko niej. Na tle pandemii szczepienie przeciw grypie jest jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek. Osoby zagrożone COVID-19 to również osoby najbardziej narażone na grypę: pracownicy ochrony zdrowia, osoby z określonymi przewlekłymi schorzeniami, osoby starsze i kobiety w ciąży" - wskazała. Dodała, że w tym roku UE "musi zwiększyć wskaźniki szczepień przeciwko grypie i zlikwidować pozostałe luki w szczepieniach przeciwko COVID-19, aby zapewnić ochronę najbardziej narażonym populacjom".

Przekazała, że w niektórych państwach członkowskich przeciwko grypie zaszczepiono prawie 70 procent osób starszych, a w innych - mniej niż 10 procent

"Musimy to zmienić. W tym roku musimy chronić więcej ludzi. Po wprowadzeniu ograniczeń COVID-19 w zeszłym roku mieliśmy wyjątkowo łagodny sezon grypowy. Upewnijmy się, że w tym roku nie nastąpi jego odrodzenie, ponieważ nasze społeczeństwa stopniowo się otwierają. Nadszedł czas, aby zacząć umawiać się na szczepienia przeciw grypie" - podsumowała.

Główny Inspektorat Sanitarny

Autor:dd//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości