Dwie potencjalnie niebezpieczne planetoidy miną Ziemię. Pierwsze zbliżenie nastąpi już w ten piątek

Autor:
anw
Źródło:
PAP, www.spacereference.org, NASA
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

Dwie planetoidy z grupy obiektów potencjalnie niebezpiecznych miną w marcu naszą planetę. W piątek obok Ziemi przeleci 2015 DR215, a niespełna dwa tygodnie później 2013 BO76.

W piątek 11 marca Ziemię minie planetoida znana jako 2015 DR215. Jej średnica wynosi około 220-490 metrów, co czyni ją małą lub średnią. Będzie poruszać się z prędkością 8313 kilometrów na sekundę. Niespełna dwa tygodnie później, bo 24 marca, kolejny obiekt - 2013 BO76, o podobnie szacowanych rozmiarach, minie naszą planetę.

Obie planetoidy należą do grupy potencjalnie niebezpiecznych obiektów (Potentially Hazardous Objects), ale ich aktualne przeloty nam nie zagrożą. Przemkną w bezpiecznych dystansach - kilkanaście razy dalszych niż odległość Ziemia-Księżyc. Będzie to odpowiednio 6,7 i 5,1 miliona kilometrów. Szczegóły zbliżeń dla obu tych ciał niebieskich są podane w serwisie CNEOS prowadzonym przez NASA.

Planetoidy

Ostatnie tygodnie to czas, gdy w okolicy Ziemi pojawiło się kilka planetoid. 22 lutego minęła nas planetoida o wielkości w przedziale 190-430 metrów, 4 marca przeleciał nieopodal obiekt, o wielkości pomiędzy 560 metrów, a 1,3 kilometra.

Dość bliskie kosmiczne spotkania z planetoidami to dla Ziemi praktycznie codzienność, ale najczęściej rozmiary ciał mijających naszą planetę są jednak mniejsze.

Co ciekawe, planetoida 2013 BO76 przeleci w tym roku jeszcze koło drugiej planety - Merkurego. Nastąpi to 30 czerwca w odległości 7,5 milionów kilometrów. Za rok, 11 marca 2023 roku, ponownie powróci w okolice Ziemi, ale dystans będzie wtedy już dziesięciokrotnie dalszy niż w przypadku tegorocznego spotkania.

Autor:anw

Źródło: PAP, www.spacereference.org, NASA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości