Sklonowany wilk polarny pokazany publicznie. Mayę urodziła suczka rasy beagle

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, Science Alert

W Chinach urodził się pierwszy na świecie sklonowany wilk polarny - poinformowali w ubiegłym tygodniu naukowcy z firmy biotechnologicznej Sinogene Biotechnology Company. Młode w swoim łonie nosiła przez kilka miesięcy matka zastępcza rasy beagle. Teraz pokazano je publicznie.

Sklonowaną samicę wilka polarnego (Canis lupus arctos) nazwano Maya. Urodziła ją 10 czerwca w laboratorium w Pekinie matka zastępcza rasy beagle. O przełomowym dokonaniu poinformowała 19 września na konferencji prasowej firma Sinogene Biotechnology Company, która zajmuje się klonowaniem zwierząt. Naukowcy z ogłoszeniem sukcesu czekali sto dni od dnia narodzin szczeniaka, aby upewnić się, że jest zdrowy. 

Sklonowaną wilczycę wraz z matką zaprezentowano publicznie 28 września w Harbin Polarland, polarnym parku rozrywki w północno-wschodnich Chinach.

Sklonowanie zajęło dwa lata

Maya została sklonowana przy użyciu DNA pozyskanego od dorosłego wilka polarnego, również o imieniu Maya, który zmarł w Harbin Polarland.

Jak powiedział Mi Jidong, generalny dyrektor Sinogene Biotechnology Company, sklonowanie Mayi zajęło dwa lata i wymagało "mozolnej pracy". 

Badacze pierwotnie stworzyli 137 embrionów wilka polarnego. 85 z nich zostało wszczepionych siedmiu sukom-surogatkom. Z tej ogromnej liczby poprawnie rozwinął się tylko jeden embrion. Naukowcy wykorzystali surogatki rasy beagle, ponieważ w niewoli nie było wystarczającej liczby samic wilków do eksperymentów naukowych.

Klonowanie gatunków zagrożonych

Naukowcy z firmy biotechnologicznej chcą wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc sklonować zagrożone gatunki - donosi chiński tygodnik "Global Times".

"Klonowanie jest drastycznie niewykorzystanym narzędziem" - napisał w e-mailu do serwisu internetowego Live Science Ben Novak, naukowiec z organizacji non-profit Revive & Restore, której misją jest zwiększanie różnorodności biologicznej. "W przyszłości może to być dosłownie koło ratunkowe dla gatunków, które stają się rzadsze lub, co gorsza, giną" - dodał.

Ten nowy sposób działań na rzecz ochrony gatunkowej budzi również kontrowersje. Padają pytania o etykę i konsekwencje zdrowotne klonowania. Komentując narodziny Mayi, jeden z naukowców powiedział "Global Times", że trzeba przeprowadzić więcej badań nad tym, czy klonowanie może powodować potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Należy również ustalić wytyczne w celu określenia właściwego wykorzystania tej technologii.

Autor:anw

Źródło: ENEX, Science Alert

Pozostałe wiadomości