Niska temperatura i burze pyłowe. Łazik Zhurong gotowy na marsjańską zimę

Autor:
kw//rzw
Źródło:
Reuters

Za kilkanaście dni minie rok od rozpoczęcia pracy chińskiego łazika Zhurong na Marsie. Urządzenie ma przed sobą trudny okres, ponieważ zaczyna się marsjańska zima. Nocami temperatura spada do -100 stopni Celsjusza, pojawiają się burze pyłowe. Naukowcy opiekujący się misją przekonują, że Zhurong jest przygotowany do niesprzyjających warunków na Czerwonej Planecie.

Jak przekazała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA), łazik marsjański Zhurong kontynuuje eksplorację Marsa i jest gotowy na nadejście najzimniejszej pory roku. Na Marsie, podobnie jak na Ziemi, występują pory roku. Jednak ponieważ na Czerwonej Planecie rok trwa prawie 687 dni, każda z nich jest dwa razy dłuższa

Może sam się wyłączyć

Łazik Zhurong znajduje się na północnej półkuli Marsa, gdzie rozpoczyna się zima. W najcieplejszym momencie marsjańskiego dnia temperatura sięga tam -20 stopni Celsjusza. Nocami potrafi spadać do -100 st. C. Jak przekazali chińscy naukowcy, najtrudniejsze warunki wystąpią w ziemskim lipcu.

To niejedyne wyzwania, jakie napotyka teraz łazk. Oprócz niskiej temperatury na jego sprawność, szczególnie na generowanie energii przez baterie słoneczne, wpływają liczne burze pyłowe. By zrównoważyć zużycie energii w tak niesprzyjających warunkach, zespół inżynierów musiał zmienić kąt nachylenia paneli słonecznych. - Obecnie pozyskiwanie, magazynowanie i dostarczanie energii elektrycznej do łazika spełnia oczekiwania określone w naszym pierwotnym projekcie. Z myślą o nadchodzącej, surowej zimie opracowaliśmy odpowiednie plany i dostosowaliśmy schematy - powiedział Zhang Rongqiao, główny projektant pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa Tianwen-1.

Aby zapewnić łazikowi jak największe bezpieczeństwo, zespół naukowców wprowadził w łaziku automatyczny tryb uśpienia, w który urządzenie przejdzie, gdy dostarczana mu energia spadnie do określonego poziomu. Powrót do normalnego trybu pracy nastąpi, gdy warunki atmosferyczne się poprawią.

PAP/Reuters/Maciej Zieliński

Łazik i orbiter

Chińskie Centrum Badań i Inżynierii Księżycowej CNSA opublikowało nowe zdjęcia wykonane przez orbitery Tianwen-1 i łazik Zhurong. Kamery uchwyciły między innymi obraz Doliny Marinera czy krateru Triolet na Marsie.

Sonda Tianwen-1 znajduje się na orbicie od 652 dni. Jest oddalona od Ziemi o 240 milionów kilometrów. Natomiast łazik Zhurong działa na powierzchni planety od 347 dni. Pokonał już odległość 1 921 metrów.

Oba urządzenia - orbiter Tianwen-1 i łazik Zhurong - zgromadziły łącznie około 940 gigabajtów oryginalnych danych naukowych.

PAP

Autor:kw//rzw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości