Chcą wysłać reaktor jądrowy na Księżyc. Ma być mniejszy niż baterie słoneczne

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Start misji Artemis I
Start misji Artemis INASA Twitter
wideo 2/15
Program Artemis - powrót na Księżyc

Brytyjscy naukowcy wpadli na pomysł, jak rozwiązać problem związany z zapewnieniem energii na Księżycu. Do 2029 roku chcą stworzyć i wysłać na naszego naturalnego satelitę mikroreaktor jądrowy. - To może być pionierskie źródło energii dla księżycowej bazy - powiedział tamtejszy minister ds. nauki, innowacji i technologii George Freeman.

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, który dotyczy budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych. Miałby on działać na powierzchni Srebrnego Globu i zapewniać energię astronautom.

Zaopatrzenie w energię

Jedną z największych potrzeb wszelkich kosmicznych misji jest zapewnienie dostatecznej ilości energii. W przypadku budowy bazy na Księżycu będzie ona potrzebna do budowy i działania habitatu razem z systemami podtrzymywania życia, do ładowania baterii skafandrów, łazików, narzędzi czy do komunikacji.

Nad rozwiązaniem tych kwestii pracują inżynierowie z firmy Rolls-Royce. Chcą, aby na powierzchni Księżyca astronautów w energię zaopatrywać z pomocą mikroreaktora jądrowego. Przedsiębiorstwo uważa, że takie - zdolne do produkcji dużych ilości energii urządzenie - pozwoli na znaczne podniesienie naukowej wartości kolejnych misji.

Reaktor ma być znacząco mniejszy i lżejszy niż baterie słoneczne. Dzięki temu ma działać niezależnie od ukształtowania terenu czy nasłonecznienia. Co więcej, mógłby zostać wykorzystany także na Ziemi, do celów komercyjnych czy obronnych - argumentują eksperci.

Powrót na Księżyc Adam Ziemienowicz/PAP

Ma powstać w ciągu sześciu lat

Narodowa Agencja Kosmiczna Wielkiej Brytanii przeznaczyła właśnie 2,9 miliona funtów na grant dla Rolls-Royce'a, aby wspomóc firmę w przygotowaniu demonstracji takiego reaktora. To drugie wsparcie ze strony Agencji - po tym, jak przeznaczyła 249 tysięcy funtów na wcześniejsze badania.

- Eksploracja kosmosu to ostateczny laboratoryjny test transformujących cywilizację technologii, których potrzebujemy także na Ziemi: od materiałów, po roboty, żywność, technologie bezpieczne dla środowiska i wiele innych - powiedział George Freeman, minister ds. nauki, innowacji i technologii. - Podczas gdy przygotowujemy się do ponownego wysłania ludzi na Księżyc, po raz pierwszy od ponad 50 lat, wspieramy ekscytujące badania, takie jak praca nad modułowym reaktorem księżycowym tworzonym przez Rolls-Royce'a. To może być pionierskie źródło energii dla księżycowej bazy - dodał.

Agencja liczy na to, że prace spowodują jednocześnie powstanie wielu nowych miejsc pracy. Firma liczy natomiast na stworzenie gotowego do wysłania w kosmos reaktora do 2029 roku.

Wraz z wymienionym przedsiębiorstwem, nad reaktorem pracują liczne instytucje, w tym znane brytyjskie uniwersytety.

- Nowa transza pomocy ze strony Brytyjskiej Agencji Kosmicznej wiele znaczy dla prowadzonego w Rolls-Royce programu mikroreaktora. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Brytyjską Agencją Kosmiczną i wieloma brytyjskimi instytucjami naukowymi, aby zaprezentować to co najbardziej wartościowe w brytyjskiej innowacji i wiedzy o przestrzeni - mówiła Abi Clayton, dyrektorka Future Programmes w Rolls-Royce.

KsiężycPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials

Pozostałe wiadomości